Kanal kodlaması ve şifreli haberleşme
Channel coding and coded communication
  1. Tez No: 93642
  2. Yazar: HAMZA GERÇEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
KANAL KODLAMASl VE ŞİFRELİ HABERLEŞME (Yüksek Lisans Tezi) Hamza GERÇEKÇİOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Kanal kodlaması, konvolüsyonel kodlama kullanılarak bilgisayarda gerçekleştirilmiş ve işleme tabi tutulan bu kodlama modelinden şifreli haberleşmeye bir geçiş sağlanması üzerinde durulmuştur. Konvolüsyonel kodlama ve kod çözücü algoritmaları yazılım olarak Pascal ve Assembly programlama dillerinde ifade edilmiştir. Programlamalar için gereken sayısal bilgiler, analog / sayısal çeviricilerle (ADC) elde edilmiş; bilgi biüerinin analog sinyallere dönüştürülmesinde de sayısal / analog çeviriciler (DAC) kullanılmıştır. Bilgi iletimi, radyo dalgalan (RF) ile, deney amaçlı frekans modülasyonu (FM) ortamında alıcı ve vericilerle sağlanmıştır, iki farklı kod oranı için, konvolüsyonel kodlama, hem bilgi kaybım önleme, hem de şifreleme amaçlı kullanılmıştır. Bu örnekler için hala olasılığı hesaplamaları yapılmış ve bunun geçerliliği deneysel olarak gözlenmiştir. Haberleşme alanında yapılan bu çalışma, haberleşme teknolojisinde var olan bazı iletişim tekniklerini ele alıp, bunların bir araya getirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bilim Kodu : 609.01.00 Anahtar Kelimeler : Konvolüsyonel kodlama, Vilerbi algoritması, kodlayıcı, kod çözücü, ADC, DAC. Sayfa Adedi : 186 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Müzeyyen SAR1TAŞ
Özet (Çeviri)
CHANNEL CODING AND CODED COMMUNICATION (M.Sc. Thesis) Hamza GERÇEKÇİO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2000 ABSTRACT Channel coding has been performed using convohrtional coding in computer and this coding model has been studied to provide a transition into coded communication. Convolutions! coding and decoding algorithms have been written in Pascal and Assembly languages as software. The necessary digital data for the programmes are obtained by the analog / digital converters (ADC), and the digital / analog converters (DAC) have been used to convert the data bits to analog signals. The data transmission has been achieved through the RF signals by the receivers and the transmitters in FM for experimental purposes. For two different coding ratios, the convolutional coding has been used in order to prevent loss of data bits and for coding. For these cases, error probability calculations have been carried out and its validity has been checked experimentally. This study which is performed in the field of communication, has been made in order to take into account and combine some of the known communication techniques. Science Code : 609.01.00 Key Words : Convolution coding, Viterbi algorithm, encoder, decoder, ADC, DAC. Page number :186 Adviser : Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ