Larenks kanseri nedeniyle opere edilen hastalarda tümörün lokal özellikleri ileboyun metastazı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The relationship between local tumor characteristics and neck metastasis in surgically treated patients with laryngeal cancer
  1. Tez No: 936424
  2. Yazar: YUSUF AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER NECATİ DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmaya 2003–2016 yılları arasında Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde larenks kanseri nedeniyle parsiyel ya da total larenjektomi ve boyun diseksiyonu uygulanan 119 hasta alındı. Olguların larengeal cerrahileri total larenjektomi, near total larenjektomi, suprakrikoid larenjektomi (krikohyoidopeksi ve krikohyoidoepiglotopoksi), boyun cerrahileri ise radikal boyun diseksiyonu veya tip 3 modifiye radikal (fonksiyonel) boyun diseksiyonu şeklindeydi. Postoperatif patoloji incelemelerinde tümör histopatolojisi, tümör differansiyasyonu, perinöral invazyon, kıkırdak invazyonu ve lenfovasküler invazyon, larenkste ki primer tümörün lokalizasyonu, anterier komissür, piriform sinüs apeksi, dil kökü, preepiglottik bölge, tiroit kartilaj invazyonu, epiglot tutulumu, larengeal kök, epiglot larengeal yüz, arytenoid vokal proces, arytenoid tutulumu ve vokal kord hareketleri ve boyun diseksiyonundaki metastazik lenf nodu durumu incelendi. Tümör histopatolojisi ve lokal yayılımı belirleyen anatomik bölgelere invazyon ile boyun diseksiyonu arasındaki ilişki incelendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde hasta yaşı, preop trakeotomi açılması, vokal kord hareketlerinin durumu boyun metastazı açısından fark yaratmamıştır. Lokal yayılıma bakıldığında piriform sinüs, dil kökü tutulumu, band tutulumu, aryeepiglottik plika tutulumu, epiglotun larengeal yüzünün tutulumu ve arytenoidin tutulmuş olması istatistiksel olarak anlamlıdır. Literatürle benzer bulgular bulmuş olsak da kesin bir kanıya varmak için özellikle boyun metastazı saptanan daha çok hasta sayısını içeren multidisipliner çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study included 119 patients who underwent partial or total laryngectomy and neck dissection due to laryngeal cancer at the Otorhinolaryngology Clinic of Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital between 2003 and 2016. The laryngeal procedures included total laryngectomy, near-total laryngectomy, and supracricoid laryngectomy (cricohyoidopexy and cricohyoidoepiglottopexy). Neck dissections were performed either as radical neck dissection or type 3 modified radical (functional) neck dissection. Postoperative pathological evaluation involved analysis of tumor histopathology, degree of differentiation, perineural invasion, cartilage invasion, and lymphovascular invasion. The localization of the primary tumor in the larynx was examined, including the anterior commissure, piriform sinus, base of tongue, preepiglottic space, thyroid cartilage invasion, epiglottic involvement, laryngeal surface, arytenoid, vocal process, arytenoid involvement, and vocal cord mobility. The status of metastatic lymph nodes in the neck dissection specimens was also evaluated. The relationship between anatomical invasion sites and the type of neck dissection was analyzed. The results indicated that patient age, preoperative tracheotomy, and vocal cord mobility did not significantly affect the presence of neck metastasis. However, local spread to the piriform sinus, base of tongue, aryepiglottic fold, laryngeal surface of the epiglottis, and involvement of the arytenoid were found to be statistically significant. Although our findings are consistent with previous literature, further multidisciplinary studies with a larger number of patients, particularly those with confirmed neck metastases, are necessary to draw definitive conclusions.