Trombosit dağılım genişliği ve ortalama trombosit hacmi değerlerinin pulmoner tromboembolide D-dimer testinin tanısal değerine katkısı
The contribution of platelet distribution width and mean platelet volume values to the diagnostic value of D-dimer test in pulmonary embolism
- Tez No: 936428
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE), artan insidans ve azalan mortalite oranlarına rağmen günümüzde kardiyovasküler mortalitenin sık bir nedenidir. PTE tanısında klinik olasılık skorlamaları, D-dimer ve görüntüleme yöntemleri kullanılabilmektedir. D-dimer'in duyarlılığı yüksek, özgüllüğü düşüktür. Bu çalışmanın öncelikli amacı, trombosit dağılım genişliği (PDW) ve ortalama trombosit hacminin (MPV), PTE'de D-dimer testinin tanısal değerine katkısını araştırmaktır. Ayrıca, inflamatuar belirteçler olan nötrofil-lenfosit oranı (NLO), platelet-lenfosit oranı (PLO), Systemic Immune-Inflammation Index (SII), Systemic Inflammation Response Index(SIRI)'in D-dimer'in tanısal değerine katkısı ikincil amaç olarak değerlendirilmiştir. Gereç:Çalışmamıza, 01.01.2010-01.09.2023 tarihleri arasında PTE nedeniyle tetkik edilen toplam 23.883 olgu içerisinden çalışma grubu olarak 300 PTE'li, kontrol grubu olarak PTE olmadığı kanıtlanmış 300 olgu dahil edilmiştir.Hastaların demografik verileri, ek hastalıkları, tam kan sayımı ve biyokimya parametreleri, ekokardiyografi sonuçları, bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografi (BTPA) ile PTE tanısı doğrulandığı veya dışlandığı retrospektif olarak değerlendirildi. Bu parametrelerle tanımlayıcı istatistikler, normallik ve fark testleri, ROC (Receiver Operating Characteristic) analizleri yapıldı. Gruplar arası istatistiksel anlamlı farklılık gösteren MPV, D-dimer, NLO, PLO, SII, SIRI için eşik değeri hesaplandı. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
Aim:Pulmonary thromboembolism (PTE), despite its increasing incidence and decreasing mortality rates, is currently a common cause of cardiovascular mortality. Clinical probability scores, D-dimer and imaging methods can be used in the diagnosis of PTE. D-dimer has high sensitivity and low specificity. The primary aim of this study was to investigate the contribution of platelet distribution width (PDW) and mean platelet volume (MPV) to the diagnostic value of D-dimer testing in PTE. In addition, the contribution of inflammatory markers such as neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), Systemic Immune-Inflammation Index (SII), Systemic Inflammation Response Index (SIRI) to the diagnostic value of D-dimer was evaluated as a secondary aim. Materials and Methods:In our study, 300 patients with PTE were included in the study group and 300 patients with no proven PTE were included in the control group, selected from a total of 23,883 cases examined for PTE between 01.01.2010 and 01.09.2023. Demographic data, additional diseases, complete blood count and biochemistry parameters, echocardiography results, and PTE diagnosis confirmed or excluded by computed tomography pulmonary angiography (CTPA) were evaluated retrospectively. Descriptive statistics, normality and difference tests, and ROC (Receiver Operating Characteristic) analyses were performed with these parameters. Threshold values for MPV, D-dimer, NLR, PLR, SII, and SIRI, which showed statistically significant differences between the groups, were calculated. A p-value of