Bilim ve sanat merkezlerindeki matematik eğitimi ile ilgili matematik öğretmenlerinin ve öğrencilerin görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of mathematics teachers and students on mathematics education in science and art centers
- Tez No: 936432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Ülkelerin geleceği için özel yetenekli bireylerin eğitimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde özel yetenekli öğrencilerin eğitimini en kapsamlı şekilde yürüten kurumlar Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM)'dir. Bu araştırmanın amacı BİLSEM'lerde görev yapan matematik öğretmenleri ile BİLSEM'lerde eğitim alan öğrencilerin; matematik öğretim programı, eğitim etkinlikleri ve matematik dersine ait ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin düşüncelerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma modellerinden olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında Sivas, Ankara, Konya ve Tokat illerinde yer alan BİLSEM'lerde görev yapan 11 matematik öğretmeni ve Sivas BİLSEM'de eğitim alan 12 adet (6 kız, 6 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde kolay ulaşılabilirlik yöntemi ve gönüllük esas alınmıştır. Çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile öğretmen ve öğrenci görüşme formları ile toplanmıştır. Görüşme formları oluşturulurken alanyazın incelenmiş, taslak formlar oluşturulmuş, uzman görüşleri alındıktan sonra pilot çalışmalar yapılmıştır. Görüşmeler katılımcılardan bir tane öğretmen hariç her biri ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Bir öğretmenin görüşleri kendi isteği üzerine yazılı olarak alınmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yaklaşımı ile birlikte betimsel analiz de kullanılmıştır. Araştırma sonucunda BİLSEM'lerde uygulanan matematik öğretim programının güncellenmesi ve zenginleştirilmesi gerektiği, üst düzey düşünme becerilerini ölçmeye yönelik olması gerektiği gözlemlenmiştir. Öğretim programının öğrencilere yönelik bireysel hazırlanması gerektiği ve teknoloji kullanılarak hazırlanabileceği de belirtilmiştir. Örgün eğitimin BİLSEM'deki eğitime yaklaştırılması gerektiği ve öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmesi gerektiği ortaya çıkarılmıştır. Öğrencilerin BİLSEM'de aldıkları eğitimin kendilerine akademik anlamda katkı sağladığı gibi farklı becerileri kazanmalarına da katkı sağladığını ifade ettikleri gözlemlenmiştir. Öğretim programında ders saatlerinin öğrenciler tarafından yeterli görüldüğü, artırılabileceğinin de ifade edildiği ancak artırıldığı takdirde yorucu olacağının da belirtildiği gözlemlenmiştir. BİLSEM'de uygulanacak etkinliklerin bulunduğunu ama yine de etkinliklerin sayısının ve niteliğinin artırılmasının faydalı olacağı, güncel konularla ilgili etkinliklerin oluşturulabileceği, etkinlik havuzlarının oluşturulabileceği, öğretmenler arasında bilgi alışverişlerinin yapılabileceği, öğretmenlerin kendilerini geliştirmesi gerektiği ortaya çıkarılmıştır. Etkinliklerin tasarlanmasında disiplinler arası etkileşimden daha fazla yararlanılabileceği, teknoloji destekli hazırlanılabileceği, öğrenci seviyelerine uygun olması gerektiği, proje temelli etkinliklerin eklenebileceği de belirtilmiştir. Kullanacağı etkinlikleri hazırladıklarını ifade eden öğretmenlerin bulunduğu da gözlemlenmiştir. BİLSEM'deki eğitimin örgün eğitim şartlarında olması gerektiği de ulaşılan sonuçlardandır. Etkinliklerin güncel ve yeterli olmasının yanı sıra oyun temelli, öğrencilerin daha aktif katılacağı, görsellerin daha fazla yer aldığı, şifreleme tekniklerini içeren etkinliklerin ve dijital etkinliklerin eklenebileceği de öğrenciler tarafından belirtilmiştir. BİLSEM'lerde kullanılan materyalleri öğretmenlerin yeterli bulmadıkları gözlemlenirken öğrencilerin ise büyük oranda yeterli bulduğu gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin BİLSEM'lerde etkinlik sonlarında yer alan değerlendirme formlarının yanı sıra portfolyo ve dijital ölçme araçları gibi alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımları kullandıkları ortaya çıkarılmıştır. Öğrencilerin de çoğunluğunun BİLSEM'lerde ölçme ve değerlendirme sürecinin kullanıldığını ifade ettikleri görülmüştür. Öğretmenlerden öğrencilerin BİLSEM'deki eğitimin amacının farkında olduklarını belirtenler olduğu gibi farkında olmadıklarını ve özellikle küçük grupların farkında olmadığını belirtenlerin de olduğu görülmüştür. BİLSEM öğrencileri ile velilerinin sunulan eğitim hakkında bilgilendirilmesi gerektiği sonucuna da ulaşılmıştır. Öğrencilerin sürece dâhil edilmeleri ve öğrencinin motivasyonlarının artırılması gerektiği de ortaya çıkarılmıştır. Öğrencilerin etkinliklere katılma konusunda genel olarak istekli oldukları, yorgun oldukları veya etkinlikleri yapamayacaklarını düşündükleri zaman etkinliklere katılmadıkları da görülmüştür. Öneriler bu veriler göz önünde bulundurularak uygulamaya ve yürütücülecek araştırmalara yönelik olmak üzere iki başlık altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The education of gifted individuals has a very important place for the future of countries. The institutions that carry out the education of gifted students in the most comprehensive way in our country are Science and Art Centers (BİLSEM). The aim of this research is to determine the thoughts of mathematics teachers working in BİLSEMs and students receiving education in BİLSEMs regarding the mathematics curriculum, educational activities and the measurement and evaluation process of mathematics courses. A case study, which is one of the qualitative research models, was used in the research. The participants of the research consisted of 11 mathematics teachers working in BİLSEMs located in Sivas, Ankara, Konya and Tokat provinces in the 2023-2024 Academic Year and 12 students (6 girls, 6 boys) receiving education in Sivas BİLSEM. The easy accessibility method and volunteering were taken as basis in determining the participants. The data of the study were collected with semi-structured interview technique and teacher and student interview forms. While creating the interview forms, the literature was reviewed, draft forms were created, and pilot studies were conducted after receiving expert opinions. Interviews were conducted face to face with each participant except for one teacher. One teacher's opinions were taken in writing upon his/her request. In the analysis of the data, descriptive analysis was used together with the content analysis approach. As a result of the research, it was observed that the mathematics curriculum implemented in BİLSEMs should be updated and enriched and should be aimed at measuring higher-order thinking skills. It was also stated that the curriculum should be prepared individually for students and that it can be prepared using technology. It was revealed that formal education should be brought closer to the education in BİLSEM and that in-service training should be provided to teachers. It was observed that students stated that the education they received in BİLSEM contributed to them academically as well as to their acquisition of different skills. It was observed that the lesson hours in the curriculum were deemed sufficient by the students and that it could be increased, but it was also stated that it would be tiring if it was increased. It has been revealed that there are activities to be implemented in BİLSEM, but it would still be beneficial to increase the number and quality of activities, activities related to current issues can be created, activity pools can be created, information can be exchanged between teachers, and teachers need to improve themselves. It has also been stated that interdisciplinary interaction can be used more in designing activities, they can be prepared with technology support, they should be suitable for student levels, and project-based activities can be added. It has also been observed that there are teachers who state that they have prepared the activities they will use. It is also one of the results reached that the education in BİLSEM should be in formal education conditions. In addition to the activities being up-to-date and sufficient, it has also been stated by the students that activities that are game-based, students will participate more actively, there are more visuals, activities that include encryption techniques and digital activities can be added. While it was observed that teachers did not find the materials used in BİLSEMs sufficient, it was observed that students found them sufficient to a large extent. It was revealed that teachers used alternative measurement and evaluation approaches such as portfolios and digital measurement tools in addition to the evaluation forms at the end of the activities in BİLSEMs. It was also observed that the majority of students stated that the measurement and evaluation process was used in BİLSEMs. It was observed that while there were teachers who stated that students were aware of the purpose of education at BİLSEM, there were also those who stated that they were not aware and especially that small groups were not aware. It was also concluded that BİLSEM students and their parents should be informed about the education provided. It was also revealed that students should be included in the process and their motivation should be increased. It was also observed that students were generally willing to participate in the activities, but they did not participate in the activities when they were tired or thought they could not do the activities. Considering these data, recommendations are presented under two headings: for implementation and for research to be conducted.