Bilim ve sanat merkezlerinde görev yapan matematik öğretmenlerinin uzaktan eğitim ile ilgili görüşleri
Views of mathematics teachers working in science and art centers on distance education
  1. Tez No: 717038
  2. Yazar: MUHAMMED ALİCAN PUSAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada bilim ve sanat merkezlerinde görev yapan matematik öğretmenlerinin uzaktan eğitim ile ilgili görüşleri incelenmiştir. Bu amaçla tüm Türkiye'deki bilim ve sanat merkezlerinde görev yapan rastgele olarak belirlenmiş on iki matematik öğretmeni ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler çevrimiçi ortamda gerçekleştirilmiştir. Görüşmelere katılan öğretmenlere araştırmacı tarafından hazırlanmış sekiz sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular yöneltilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan olgu bilim araştırma deseni seçilmiştir. Katılımcıların yarı yapılandırılmış görüşme formuna verdikleri cevaplar alt sınıflara ayrılmıştır. Çalışmanın katılımcıların büyük çoğunluğu Covid-19 küresel salgını öncesinde bilim ve sanat merkezinde uzaktan eğitim faaliyetinde bulunmadıklarını ifade etmişlerdir. Katılımcılar uzaktan eğitimin olumlu ve olumsuz yönlerinden, bu olumlu ve olumsuz yönlerin bilim ve sanat merkezleri ve üstün yetenekliler ile ilgili bağlantılarından bahsetmişlerdir. Öğretmenlerin tamamı uzaktan eğitim süresince toplantı platformu olarak Zoom programından ve çeşitli bilgisayar programlarından faydalandıklarından bahsetmişlerdir. Covid-19 küresel salgını sonrası bilim ve sanat merkezlerinde uygulanacak eğitim ile ilgili araştırmaya katılan öğretmenlerden beşi sadece yüz yüze eğitim, yedisi hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim modeli olması gerektiğini düşünmektedir. Araştırmaya katılan öğretmenlerden hiçbiri küresel salgın sonrasında bilim ve sanat merkezlerinde sadece uzaktan eğitim uygulanmaması gerektiğini belirtmiştir. Bu tez çalışmasında araştırmacılara uzaktan eğitimin matematik dışındaki alanlara etkisinin araştırılması, öğrenci veya velilerin de görüşlerine başvurulması ve uzaktan eğitim için ders içi etkinlikler ve eğitim araçları geliştirilmesi önerilmiştir. Eğitim yöneticisi ve politika yapıcılara küresel salgın gibi afet durumlarına önceden hazırlıklı olunması yönünde önerilerde bulunulmuştur. Öğrenciler ve velilere de derslere devam durumu ve sınıf içi kuralların yüz yüze eğitim gibi uzaktan eğitimde de aynı olması gerektiği bilincinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of mathematics teachers working in science and art centers about distance education were examined. For this purpose, interviews were conducted with randomly selected twelve mathematics teachers working in science and art centers all over Turkey. The interviews were conducted online. The questions in the semi-structured interview form consisting of eight questions prepared by the researcher were asked to the teachers who participated in the interviews. In this study, the phenomenology research design, which is one of the qualitative research methods, was chosen. The answers given by the participants to the semi-structured interview form were divided into subclasses. The majority of the participants of the study stated that they did not engage in distance education activities in the science and art center before the Covid-19 pandemic. Participants talked about the positive and negative aspects of distance education, and the connections of these positive and negative aspects with science and art centers and gifted pupils. All of the teachers mentioned that they used the Zoom program as meeting platform and various computer programs during distance education. Five of the teachers who participated in the research on the education to be implemented in science and art centers after the Covid-19 pandemic think that there should be only face-to-face education, and seven think that there should be both face-to-face and distance education models. None of the teachers participating in the research stated that only distance education should be applied in science and art centers after the pandemic. In this thesis, it has been suggested to researchers to investigate the effects of distance education on areas other than mathematics, to seek the opinions of students or parents, and to develop in-class activities and educational tools for distance education. Suggestions were made to education administrators and policy makers to be prepared in advance for disaster situations such as a pandemic. It is recommended that students and parents should be aware that attendance and classroom rules should be the same in distance education as in face-to-face education.