Melatonin ve C vitamini kombinasyonunun lipopolisakkarit (LPS) ile oluşturulan deneysel sepsis modelinde böbrek koruyucu etkilerinin incelenmesi
Investigation of the renoprotective effects of melatonin and vitamin C combination in an experimental sepsis model induced by lipopolysaccharide (LPS)
- Tez No: 936435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKÇEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ VE HİPOTEZ: Günümüzdeki en önemli sağlık sorunlarından biri sepsis olup sepsisin neden olduğu en sık görülen sorunlardan biri de böbrek hasarına bağlı böbrek yetmezliğidir. Epifiz bezinden salgılanan ve nörohormon olan Melatonin reaktif oksijen türlerini (ROS) bir antioksidan olatak nötralize edenken, C Vitamini ise suda çözünebilen bir Vitamin olup güçlü bir antioksidan olarak ROS'u nötralize etme kapasitesine sahip biyolojik moleküllerdir. Melatonin ve C Vitaminin birlikte uygulanması ve bu etkilerinden dolayı sepsisin tedavisinde ve organ hasarlarını önlemede önemli bir teropatik ajan olabileceğine dair literatürde önemli bulgular bulunmaktadır. Ancak böbrek özelinde, litaretürde melatonin ve C Vitaminin sepsise bağlı böbrek hasarı üzerine etkisini gösteren çalışmalar oldukça sınırlıdır. Mevcut çalışmamızda, LPS ile oluşturulmuş sepsis sıçan modelinde Melatonin ve C Vitamininin birlite uygulamasının sepsise bağlı böbrek hasarı üzerindeki koruyucu etkisi araştırıldı. YÖNTEM: Çalışmamız Sprague dawley cinsi erkek sıçanlar üzerinde yapıldı. Sıçanlar rastgele 4 eşit gruba ayrıldı. Bu gruplar kontrol grubu, Melatonin-C Vitamini grubu, LPS grubu, Melatonin-C Vitamini-LPS uygulanan grubu olarak deney sistematiği oluşturuldu. Gruplarımız deneyin sonunda histolojik analiz (hematoksilen- eozin boyaması, immunohistokimya boyaması) ve biyokimyasal analiz (ELISA analizi ve BUN , kreatinin seviyeleri analizi) yapıldı. .P
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE AND HYPOTHESIS: Sepsis is one of the most significant health problems today, and one of the most common complications associated with sepsis is kidney injury leading to renal failure. Melatonin, a neurohormone secreted by the pineal gland, acts as an antioxidant by neutralizing reactive oxygen species (ROS), whereas Vitamin C, a water-soluble Vitamin, is a potent biological molecule capable of neutralizing ROS. The combined administration of melatonin and Vitamin C has been suggested in the literature as a promising therapeutic strategy for the treatment of sepsis and the prevention of organ damage due to their antioxidant properties. However, studies specifically investigating the effects of melatonin and Vitamin C on sepsis-induced kidney injury are quite limited. In the present study, we aimed to investigate the protective effects of the combined administration of melatonin and Vitamin C on sepsis-induced kidney injury in a lipopolysaccharide (LPS)-induced rat model of sepsis. METHODS: Our study was conducted on male Sprague-Dawley rats. The rats were randomly divided into four equal groups: a control group, a melatonin–Vitamin C group, an LPS group, and a melatonin–Vitamin C–LPS group, establishing the experimental design. At the end of the experiment, histological analyses (hematoxylin-eosin staining and immunohistochemical staining) and biochemical analyses (ELISA assays and measurements of BUN and creatinine levels) were performed. A p-value of