Kazan dairesi havalandırmasının iyileştirilmesi için hesaplamalı akışkanlar mekaniği çalışması
Computational fluid mechanics study for improving boiler room ventilation
  1. Tez No: 936438
  2. Yazar: FATİH OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL KOYUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, bir sağlık tesisinin doğal gaz ile çalışan kazan dairesine ait havalandırma sisteminin performansı incelenmiştir. Çalışmada üç farklı model (Model-1, Model-2 ve Model-3) oluşturularak, bu sistemlerin hava akışı, basınç dağılımı, sıcaklık gradyanı ve türbülans kinetik enerjisi (TKE) açısından analizleri yapılmıştır. Materyal ve metot kapsamında, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) simülasyonları kullanılarak hava hareketi ve ısı transferi incelenmiş, doğal gaz yönetmelikleri doğrultusunda boru çapı ve basınç kaybı hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Bulgular bölümünde, Model-1'de hava sirkülasyonunun dengesiz olduğu, Model-2'de hava giriş sayısının artırılmasıyla türbülansın azaldığı ancak tavan bölgesinde hâlâ düzensizlikler bulunduğu, Model-3'te ise hava çıkışlarının iyileştirilmesiyle en düzenli akışın sağlandığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Model-3 sisteminin en iyi performansı sunduğu, ancak hava giriş ve çıkış noktalarının daha iyi optimize edilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Doğal gaz yönetmelikleri ile yapılan değerlendirmeler, Model-3'ün enerji verimliliği açısından en uygun konfigürasyonu sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the performance of a ventilation system in a natural gas-powered boiler room of a healthcare facility. Three different models (Model-1, Model-2, and Model-3) were developed and analyzed in terms of airflow, pressure distribution, temperature gradient, and turbulence kinetic energy (TKE). Materials and Methods involved Computational Fluid Dynamics (CFD) simulations to assess air movement and heat transfer, alongside pipe diameter and pressure loss calculations based on natural gas regulations. Findings indicated that Model-1 exhibited unstable airflow circulation, Model-2 improved turbulence control with additional air inlets but still displayed irregularities in ceiling areas, while Model-3 achieved the most balanced airflow with optimized exhaust positioning. As a result, Model-3 demonstrated the best overall performance; however, further optimization of air inlet and exhaust locations is necessary. Evaluations based on natural gas regulations confirmed that Model-3 provides the most energy-efficient configuration.