Görünmez Adam ve The Boys arasındaki metinlerarası ilişkiler
Intertextual relationships between The Invisible Man and The Boys
- Tez No: 936448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Radio and Television, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Metinlerarasılık, iki sanat eseri arasındaki benzer özellikler üzerine yapılacak bir analize olanak sağlar. Metinsel katmanı dışında, bu terim bir edebi anlatı ve görsel anlatı arasındaki analizle de ilişkilidir. Bu tez H.G. Wells tarafından yazılan Görünmez Adam ve Eric Kripke tarafından yönetilen Amerikan televizyon dizisi The Boys arasındaki metinlerarası ilişkileri bulmayı amaçlamaktadır. Bunu doğrultuda, Görünmez Adam'ın eserle aynı ismi taşıyan ana karakteri ve The Boys'taki Yarı Saydam karakteri metinlerarasılık bağlamında analiz edilmekte ve bu tür bir metinlerarasılığa mise-en-abym tekniğinin nasıl katkıda bulunduğu da incelenmektedir. Bu tezde birbiriyle ilişkili olan Görünmez Adam ve The Boys eserlerinde metinlerarasılıkla bağlantılı olan parodi tekniğinin kullanımı da gösterilmektedir. Bunu doğrultuda, The Boys eserindeki Yarı Saydam ve Black Noir karakterlerinin, Görünmez Adam'ı parodik bir bağlamda nasıl temsil ettikleri incelenmektedir. Ayrıca, metinlerarasılık ile bağlantılı olan diğer bir kavram Bakhtinci karnavalesk, eserle aynı ismi taşıyan Görünmez Adam ve The Boys'taki Asker Çocuk karakterleri aracılığıyla ele alınmaktadır. Ayrıca, Görünmez Adam ve The Boys'taki Yurtsever karakterleri arasındaki benzerlikler metinlerarasılık açısından analiz edilmektedir. Genel olarak, Görünmez Adam ve The Boys arasındaki benzerlikleri ortaya çıkaran bu analizlerde, yazılı ve görsel anlatı arasındaki örtülü göndermelerin sadece yazılı bir biçimde ve metinlerarasık teorisi bağlamında nasıl aktarılabileceği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Intertextuality enables an analysis in terms of homogenous characteristics between two works of art. Further its textual sphere, it is related to an analysis between a literary and a visual narrative. This thesis aims to find out intertextual relationships between the novel The Invisible Man, written by H.G. Wells, and the American television series The Boys, directed Eric Kripke. In doing so, the eponymous protagonist of The Invisible Man and Translucent in The Boys are analyzed in terms of intertextuality and how the technique of mise-en abyme contributes to this intertextuality is also analyzed. Additionally, in this thesis, the employment of the technique of parody that is related to intertextuality is shown in the interrelated works The Invisible Man and The Boys. In doing so, the characters in The Boys Translucent and Black Noir are examined to find out how the two characters represent Invisible Man in a parodic sense. Furthermore, Bakhtinian carnavalesque that is related to intertextuality is also analyzed in terms of The Invisible Man and The Boys through the eponymous character Invisible Man and Soldier Boy respectively. Additionally, the similarities between Invisible Man and Homelander in The Boys can be analyzed in terms of intertextuality. In general, within the analysis that highlight the similarities between The Invisible Man and The Boys, it is demonstrated how implicit references between a written and a visual narrative can be rendered verbally in terms of intertextuality.