Yoğun bakım hastalarının ölüm kaygısı ve spiritüel bakım gereksinimlerinin incelenmesi
Death anxiety and spiritual care needs of intensive care patients
  1. Tez No: 936464
  2. Yazar: EDA AZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL POLAT OLCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların ölüm kaygısı ve spiritüel bakım gereksinimlerini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Anestezi ve Reanimasyon yoğun bakım ünitesinde tedavi alan bireyler oluşturdu. Verilerin toplanması amacıyla Tanıtıcı Özellik Formu, Ölüm kaygısı ölçeği (ÖKÖ) ve Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği (SBGÖ) formları kullanıldı. Veriler, yüz yüze görüşme tekniğiyle toplandı. Veriler; Bağımsız Student t-testi, Oneway ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirildi. Hastaların % 52,2'si erkek ve yaş ortalamaları 47,7±13,8 yıl olarak belirlendi. Hastaların ÖKÖ puan ortalaması 39,6±24,7, SBGÖ puan ortalaması 92,3±12,3 olarak bulundu. ÖKÖ' nün“ölüm belirsizliği”faktörü alt boyutu 21,4±12,4;“acı çekme”faktörü alt boyutunun 6,0±4,1 olduğu saptandı. SBGÖ' nün“anlam ve umut”alt boyutu 55,9±8,6 puan,“önemseme ve saygı”alt boyutunun 36,4±4,5 olduğu saptandı. Hastaların ÖKÖ toplam ölçek puanı ile 'SBGÖ',“anlam ve umut”ve“önemseme ve saygı”ölçek puanları arasında pozitif (doğrusal) yönlü orta düzey bir ilişki olduğu (sırasıyla r=0,351; r=0,318; r=0,347) saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the death anxiety and spiritual care needs of patients treated in intensive care. The universe of the study consisted of individuals receiving treatment in the Anesthesia and Reanimation intensive care unit of Gaziantep University Şahinbey Research and Training Hospital. Descriptive Characteristics Form, Death Anxiety Scale (DAS) and Spiritual Care Needs Inventory (SCNI) forms were used to collect data. Data were collected by face-to-face interview technique. Data were evaluated using Independent Student t-test, Oneway ANOVA, Pearson correlation and multiple linear regression analysis. 52.2% of the patients were male and the mean age was 47.7±13.8 years. The mean DAS score of the patients was found to be 39.6±24.7 and the mean DAS score was found to be 92.3±12.3. The“uncertainty of death”factor sub-dimension of DAS was 21.4±12.4; The“suffering”factor sub-dimension was found to be 6.0±4.1. The“meaning and hope”sub-dimension of the SCNI was found to be 55.9±8.6 points, and the“caring and respect”sub-dimension was found to be 36.4±4.5. A positive (linear) moderate relationship was found between the patients' SCNI total scale score and the 'SCNI',“meaning and hope”and“caring and respect”scale scores (r=0.351; r=0.318; r=0.347, respectively).