Modern, postmodern cephe anlayışları ve bir örnek alan: Or-an yerleşkesi
Modern, postmodern facade insights & a sample domain: Or-an settlement
- Tez No: 93648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ LÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
MODERN, POSTMODERN CEPHE ANLAYIŞLARI ve BİR ÖRNEK ALAN : OR-AN YERLEŞKESİ Yüksek Lisans Tezi Ömer Keskinbaş GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2000 ÖZET Mimarlık alanında modern ve postmodern dönüşümlerin nedenlerinin sorgulanmasıyla ortaya çıkan sonuçlardan birisi ve belki de en önemlisi ekonomik durumun sanatsal hareketler üzerindeki dönüştürücü etkisidir. Bu açıdan yaklaşıldığında mimarlık alanında ki, modernizm ve postmodernizm kavramları, Fordist ve post-Fordist üretim biçimleri ile yakın ilişkilidir. Eraydın'ın (1992) belirttiği üzere, Fordist üretimin ideolojisi modernizm, post- Fordist üretimin ideolojisi ise postmodernizmdir. Üretim biçimlerinin mimarlık alanına etkisi ise, en iyi bina cephelerinde izlenmektedir. Bu nedenle tezin amacı da modern ve postmodern dönüşümleri, ekonomik değişime (Fordist, post-Fordist üretim biçimleri) bağlayarak, modern ve postmodern dönüşümlere ait mimari tutumlann biçimsel etkilerinin ortaya konulması ve çıkan sonuç çerçevesinde, OR-AN Yerleşkesi'nde bulunan konut cephelerinin modern - postmodern bağlamda analizidir.Modern ve postmodern dönüşümü örneklediği varsayılarak ele alman araştırma evreni OR-AN Yerleşkesi'nde yoğunluklu olarak konut bölgelerinin olduğu görülmüş ve bu nedenle konut cephelerinin analizinin modern ve postmodern dönüşümü ortaya çıkaracağı öngörülmüştür. Yapılan analiz sonucunda OR-AN Yerleşkesi'nde bulunan villaların yoğunlukla POSTMODERN öğeler taşıdıkları görülürken, apartmanların ise, MODERN öğeler taşıdıkları tesbit edilmiştir. Her iki yapı grubu birlikte ele alındığında ise, OR-AN Yerleşkesi genelinde POSTMODERN öğelerin ağırlıkta olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar değerlendirildiğinde OR-AN Yerleşkesi'nde POSTMODERN mimarlık ve cephe anlayışlarının gelişim içinde olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : Cephe, Modernizm, Postmodernizm, Kapitalizm, Fordizm, post-Fordizm, Yüksek Kültür, Popüler Kültür : 187 : Doç. Dr. Sevgi Lökçe
Özet (Çeviri)
Ill MODERN, POSTMODERN FACADE INSIGHTS & AN SAMPLE DOMAIN : OR-AN SETTLEMENT M. Sc. Thesis Ömer Keskinbaş GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY May 2000 ABSTRACT One of the consequences, may be the most important, that appears owing to interrogating the causes of modern and postmodern transformations in the area of architecture is the transformative effect of economic conditions over artistic movements. From this point of view, the concepts of modernism & postmodernism in the area of architecture is closely related to the Fordist & post- Fordist mode of productions. As Eraydm (1992) emphasizes, the ideology of Fordist production is modernism and the ideology of post-Fordist production is postmodernism. The effect of mode of productions through the terms modernism and postmodernism in architecture is best observed on building facades. On this occasion the aim of this thesis is to relate the modern and postmodern transformations with the economic change (Fordist, post-Fordist mode of productions ),taking into consideration the effects of formal architectural attitudes belonging to modern and postmodern transformations and within this resultingIV frame, the comparative analysis of the dwelling facades that take part in the settlement of OR-AN in the form of modern-postmodern. In the settlement of OR-AN, the area of research taken as a subject by supposing that it exemplifies the modern and postmodern transformations is seen to be densely dwelt areas and thus it is stipulated that the analysis of the facades of dwellings will engender the modern and postmodern transformations. To conclude, when the villas settled in the settlement of OR-AN seen to transform to POSTMODERN, the apartment blocks are still carrying MODERN elements. When the two types of construction taking as one together, the majority is the POSTMODERN elements. When the results evaluated, seen that the postmodern architectural insights and facade formations are in development. Science Code : Key Words rFacade, Modernism, Postmodernism, Capitalism, Fordism, post-Fordism, High Culture, Popular Culture Number of Pages : 187 Adviser : Doç. Dr. Sevgi Lökçe