Malation'un drosophila melanogaster'in gelişimi üzerine etkileri
The Effects of malathion on the development of drosophila melanogaster
  1. Tez No: 93649
  2. Yazar: DİLBER BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
MALATİON'UN DROSOPHİLA MELANOGASTERm GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Dilber BAHÇECİ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2000 ÖZET Bu çalışmada, bir organofosforlu insektisit olan malationun Drosophila melanogastef'm gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Spesifik konsantrasyonlarda hazırlanan malationun sulu çözeltisi, ergin bireylerin ve genç ikinci instar larvaların besiyerine ilave edilmiştir. Farklı konsantrasyonlarda malation uygulanan ebeveyn bireylerinin F! neslinin metamorfoz süresinde kontrol grubuna göre artış, total yavru birey sayısında azalma ve genç yavru bireylerde kanat, bacak ve toraks anormallikleri gibi çeşitli fenotipik anormallikler görülmüştür. Ayrıca, malationun, Fj bireylerinde eşey oranı üzerine de etkili olduğu saptanmıştır. XC YÜKSEKÖĞRETİM KüI?m.Tî11 Farklı konsantrasyonlarda malation içeren besiyerlerinde yetiştirilen ebeveynlerden elde edilen F! nesline ait bireylerin normal besiyerlerinde çaprazlanmasıyla F2 nesilleri de elde edilmiştir. Farklı konsantrasyonlarda malation içeren besiyerlerinde beslenen ikinci instar larvalarında, konsantrasyona bağlı olarak, gelişimde yavaşlama, metamorfoz süresi ile fenotipik anormalliklerin miktarında artış görülmüştür. Bütün bu olayların olası mekanizmaları tartışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 4010103 Drosophila melanogaster, Malation, Gelişim. 67 Prof.Dr.Orhan ARSLAN
Özet (Çeviri)
in THE EFFECTS OF MALATHION ON THE DEVELOPMENT OF DROSOPHILA MELANOGASTER (M. Sc. Thesis) Dilber BAHÇECİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Sept. 2000 ABSTRACT In this study, the effects of malathion which is an organophosphorous insecticide, on the development of Drosophila melanogaster have been investigated. The solution of this insecticide in water has been added to feeding medium of adult and young second instar larvae. The experiments have demonstrated an increase in the period of metamorphosis of the ¥x generation of the parental individuals exposed to malathion in different concentration compared to control group, and a decrease in the total number of offspring and various abnormalities have been observed in the young individual phenotypes, particularly in the wings, legs and thorax. Moreover, the effect of malathion on the sex ratio of Ft induviduals has also been demonstrated. tC YÜKSEKÖ?RETİM KURCUj WMuJJWAWXAi'yON MERKEZâIV The Fi generations obtained from parents fed on different concentrations of the malathion were raised on normal feeding medium separetly and F2 generations were obtained by intra-crossing of each experimental groups. The second instar larvae fed on various concentrations of the malathion demonstrated a slowdown in larval development, an increase in the period of metamorphosis and an increase in the frequency of phenotypic abnormalities related to concentration of malathion. The possible mechanisms of all these findings have been discussed. Science code Key Words Page number Adviser 4010103 Drosophila melanogaster, Malathion, Development 67 Prof.Dr.Orhan ARSLAN