Otizmli çocukların tükürük örneklerinden bazı enzim aktivitelerinin araştırılması
Investigation of some enzyme activities in saliva samples of children with autism
- Tez No: 869767
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER İBRAHİM DAİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Otizm spektrum bozukluğu (OSB), sosyal etkileşim ve iletişimde yetersizlikler, tekrarlayan davranışlar ve sınırlı ilgi alanları, bilişsel gelişmede gecikme olması ile kendini gösteren ,erken çocukluk çağında başlayan nörogelişimsel bir bozukluktur. Bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Çocuk Nöroloji ve Çocuk Psikiyatri Bölümü'nde Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış 0-18 yaş arası çocuk hastaların tükürük örneklerinden amilaz, lipaz, metalloproteinaz-8, elastaz, karbonik anhidraz, Total Antioksidan Status (TOS), Total Oksidan Status (TOS) ve bikarbonat düzeyleri ve enzimlerin aktivitelerinin ölçülmesi ile elde edilen laboratuvar verileri, kontrol grubu sağlıklı çocuklarla çalışıldı. Bu biyokimyasal parametrelerin otizmli çocukların gastrointestinal (Gİ) semptomatik yakınmaları ile türürükteki sindirimle ilişkili enzimlerin etiyopatogenez açısından ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Vaka grubuna Gaziantep Üniversitesi Çocuk Nöroloji ve Çocuk Psikiyatri Bölümü Polikliniği'ne başvuran ve DSM-V'e göre OSB tanısı alan 0-18 yaş arası 40 olgu alındı. Kontrol grubunda (n=40) ise benzer yaş ve cinsiyette sağlıklı çocuklar değerlendirildi. Çalışmaya katılan olguların tükürüklerinde amilaz, lipaz, metalloproteinaz-8, elastaz, karbonik anhidraz, Total Antioksidan Status (TAS), Total Oksidan Status (TOS) ve bikarbonat düzeyleri biyokimya laboratuvarında çalışıldı. Laboratuvar sonuçlarının anlamlı olup olmadığı istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular ve Sonuclar: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji ve Çocuk Psikiyatri Polikliniğine gelen 40 OSB tanısı alan bireyler ve kontrol grubu (n=40) sağlıklı cocuk, toplam 80 katılımcı dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen bireylere ait cinsiyet, yaş ile birlikte tükürükte çalışılan enzim parametreleri ve OSB hafif, orta, ve ağır derecede olarak kaydedildi. Çalışmamızda araştırmaya dahil edilen bireylerin % 30'u (n=12) kız, % 70'i (n=28) erkekti.
Özet (Çeviri)
Objective: Autism spectrum disorder (ASD) manifests itself with symptoms of deficiencies in social interaction and communication, limited repetitive behaviors and limited interests, and a delay in cognitive development in the first years of life; It is a neuropsychiatric and neurodevelopmental disorder that begins in early childhood. In this study, saliva samples (Amylase, Lipase, Metalloproteinase-8, Elastase, Carbonic Anhydrase, Total Antioxidant Status, Total Oxidant Status) were collected from child patients between the ages of 0-18 diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) in the Department of Child Neurology and Child Psychiatry at Gaziantep University. It was aimed to measure the activities of enzymes and to investigate the etiopathogenesis of the enzymatic relationship between these biochemical parameters and the gastrointestinal symptoms of children with autism, using the laboratory data obtained with the control group, that is, healthy children. Materials and Methods: Our study was planned as a prospective controlled study. In our study, 40 patients between the ages of 0-18 years who were diagnosed with Autism Spectrum Disorder according to DSM-V and who applied to Gaziantep University Pediatric Neurology Department Polyclinic were included in the patient group. In the control group (n=40), healthy children of similar age and gender were evaluated. Amylase, Lipase, Metalloproteinase-8, Elastase, Carbonic Anhydrase, Total Antioxidant Status, Total Oxidant Status, Total Oxidant Index and Bicarbonate biochemical parameters were analyzed in the saliva of all subjects and statistically analyzed for significance. Results And Conclusion: A total of 80 participants, 40 individuals diagnosed with ASD and a control group (n=40) healthy children who came to Gaziantep University Faculty of Medicine, Child Neurology and Child Psychiatry Polyclinic, were included. Gender, age, enzyme parameters studied in saliva and ASD of the individuals included in the study were recorded as mild, moderate and severe. In our study, 30% (n=12) of the individuals included in the study were female and 70% (n=28) were male.