Otizmli çocukların otizm düzeylerine göre görsel-işitsel reaksiyon zamanları, duyusal işleme ve motor becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between audio-visual reaction times, sensory processing and motor skills of children with autism according to autism levels
- Tez No: 839503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) iletişim, bilişsel, motor ve duyusal alanlardaki sorunlarla karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur ve reaksiyon zamanı (RZ), duyusal işleme becerisi (DİB) ve motor performans alanları arasındaki ilişki net değildir. Bu çalışmanın amacı hafif düzey ve orta düzey OSB olan çocukların otizm ağırlık düzeyine göre görsel-işitsel RZ, DİB ve motor beceri performansı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Katılımcılar sadece hafif veya orta düzey OSB tanısı alan, komut alarak veya taklit ederek verilen görevi yerine getirebilen, 3-10 yaş arası 30 çocuktan oluşmaktadır. Demografik bilgiler ve DİB için Duyu Profili formu, görsel-işitsel RZ ve motor performansı ölçmek için TanTong Finger Tapping Test bataryası kullanılmıştır. Duyu Profili formu ebeveynler tarafından doldurulmuştur. Çocuklardan bilgisayar karşısında otururken görsel RZ testinde uyaranı gördüğünde, işitsel RZ testinde sesi duyduğunda ve parmak vuru testinde uyaran olmadan mümkün olan en kısa sürede diğer tuşların fon kartonu ile kapatıldığı klavyedeki renkli tuşa basması istendi. Duyu profili ortalama puanları karşılaştırıldığında hafif düzey bireylerin orta düzey bireylere göre daha iyi DİB gösterdiği görülmüştür. TanTong Finger Tapping Test bataryası sonuçlarına göre hafif düzey bireyler orta düzey bireylere göre görsel-işitsel RZ ve parmak vuru testinde daha iyi RZ ve motor performans göstermiştir. Görsel RZ, işitsel RZ ve motor beceri alanları arasında yüksek düzeyde ilişki görülürken bu alanlar ile DİB arasında yüksek düzeyde ilişkiye rastlanmamıştır. Literatürdeki çalışmalarda sağlıklı bireyler işitsel uyaranlara görsel uyaranlara göre daha hızlı yanıt oluştururken yaptığımız çalışmada OSB'li bireyler görsel uyaranlara daha hızlı yanıt oluşturmuştur. İlgili diğer uzmanların dahil edildiği, OSB ağırlık düzeyini sayısal bir skor ile belirleyerek diğer alanlarla ilişkisinin doğrudan incelendiği ileriye dönük araştırmalar sonuçların desteklenmesine ve çeşitlendirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterized by problems in communication, cognitive, motor and sensory domains, and the relationship between reaction time (RT), sensory processing skill (SPS) and motor performance domains is not clear. The aim of this study is to examine the relationship between audio-visual RT, SPS and motor skill performance according to autism severity level of children with mild and moderate autism spectrum disorder (ASD). Participants consisted of 30 children aged 3-10 years who were only diagnosed with mild or moderate ASD and could perform the task given by command or imitation. Sensory Profile form was used for demographic information and SPS, and TanTong Finger Tapping Test battery was used to measure audio-visual RZ and motor performance. Sensory Profile form was completed by the parents. When the children saw stimulus in the visual RT test, when they heard sound in the auditory RT test, and without stimulus in the finger tap test, they were asked to press the colored key on the keyboard where the other keys were covered with cardboard. When the sensory profile averages were compared, it was seen that mild individuals showed better SPS than moderate individuals. According to the TanTong Finger Tapping Test battery results, light individuals performed better than moderate individuals in the audio-visual RT and finger tapping tests. While a high level of correlation was observed between visual RT, auditory RT and motor skill areas, no high correlation was found between them and SPS. In the literature, healthy individuals responded more quickly to auditory stimuli, while in our study, individuals with ASD responded faster to visual stimuli. New studies that directly examine the relationship with other specialists by scoring the ASD severity level and examining the relationship with other fields may contribute to the results.