Development of a foldable shelter for disaster response
Afet müdahalesi için katlanabilir bir barınağın geliştirilmesi
- Tez No: 936490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Doğal ve insan kaynaklı afetler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle çok sayıda insan zorla yerinden edilme durumuyla karşı karşıyadır. Bu tür afetlerin ardından barınağa anında erişim büyük önem taşımaktadır. Afetlerden sonra kullanılan barınaklar, sınırlı bir süre için geçici konaklama kaynağı olarak hizmet vermektedir. Barınak tasarımı, ihtiyaçlar ve gereksinimlere bağlı olarak acil durum barınakları, geçici/geçiş barınakları ve kalıcı yapılar gibi farklı aşamaları kapsar. Çadır gibi acil durum barınakları, temel ihtiyaçları karşılayarak ilk müdahale için uygun olsa da dayanıklı olmadıkları için yalnızca kısa süreli kullanıma uygundurlar. Buna karşın, geçici/geçiş barınaklar daha sağlam ve dayanıklı olacak şekilde tasarlandıkları için acil durum barınaklarından daha uzun süre kullanılabilmektedir. Ancak, bu tür barınaklar gerekli standartlara uygun olarak inşa edilmediği takdirde temel ihtiyaçları karşılamaları zorlaşır. Karmaşık yapısal sistemlerin kullanımı, hava koşullarına karşı yeterli koruma sağlamayan malzemeler ve daha büyük aileleri barındıracak şekilde genişletilemeyen barınaklar, ele alınması gereken temel sorunlardır. Bu nedenle, hızlı bir şekilde monte edilebilen, kolayca taşınabilen ve sağlam malzemelerden üretilebilen adaptif barınakların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu tezde kolay paketleme, depolama ve taşımaya uygun olacak şekilde kompakt bir forma katlanabilen, on sekiz plakadan oluşan katlanabilir bir barınak önerilmektedir. Katlanabilir barınak, 10,8 metrekarelik alanıyla iki veya üç kişiyi barındırabilmektedir. Önerilen barınak, modüler bir tasarıma sahip olup farklı modüllerin birleştirilmesiyle daha geniş alanlar oluşturulabilir ve bu alanlar çeşitli amaçlar için veya daha büyük aileleri barındırmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
A greater number of populations are in situations of forced displacement due to several factors, including natural and man-made disasters. In the aftermath of such disasters, immediate access to shelter is of the utmost importance. Shelters used after disasters serve as a source of temporary accommodation for a limited period. Depending on needs and requirements, shelter design covers distinct phases such as emergency shelters, temporary/transitional shelters, and permanent construction. Although emergency shelters such as tents provide a first response and meet basic needs, they are only suitable for short-term use because they are not durable. In contrast, temporary/transitional shelters can be used longer than emergency shelters since they are designed to be more robust and resilient. However, it becomes difficult to ensure that such shelters meet basic needs if they are not constructed according to required standards. The use of complex structural systems, materials that do not provide adequate protection from weather conditions, and shelters that cannot be expanded to accommodate larger families are the main problems that need to be addressed. Thus, it is necessary to develop adaptive shelters that can be rapidly assembled, easily transported, and manufactured from robust materials. This thesis proposes a foldable shelter consisting of eighteen plates that can be folded into a compact form for convenient packing, storage, and transportation. With an area of 10.8 square meters, the foldable shelter can accommodate up to two or three occupants. The proposed shelter is modular in design, allowing for the connection of various modules to create larger areas that can be used for a variety of purposes or to accommodate larger families.