Sosyal bilgiler dersi kapsamında ortaokul öğrencilerinin doğal mirasın korunmasına yönelik görüşlerinin ikilem hikâyeleri ile incelenmesi
Examining middle school students' views on the protection of natural heritage wi̇thi̇n the scope of social studies course with dilemma stories
  1. Tez No: 936491
  2. Yazar: AYNUR ÇIRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL CAHİT YEŞİLBURSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin doğal mirasın korunmasına yönelik görüşlerini ikilem hikayeleri aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, öğrencilerin doğal miras konusundaki düşünceleri, kişisel çıkar ve ekonomik çıkar temelli ikilemler üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ankara'da üç farklı devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda 5. sınıf seviyesinden 73, 6. sınıf seviyesinden 66 ve 7. sınıf seviyesinden 69 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Veriler, nitel araştırma yöntemine uygun olarak hazırlanmış altı farklı ikilem hikayesine verilen yazılı cevaplar aracılığıyla toplanmıştır. Bu hikâyelerden üçü kişisel çıkar temelli, üçü ise ekonomik çıkar temelli senaryolardan oluşmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizi sonucunda, doğal mirasın korunmasıyla ilgili kodlar ve kategoriler belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin bireysel çıkarlar ve ekonomik kazanç gibi faktörlerle karşı karşıya kaldıklarında genellikle doğal mirası önceliklendiren bir yaklaşım sergiledikleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bazı durumlarda bireysel veya ekonomik çıkarları tercih eden öğrenciler de gözlemlenmiştir. Ekonomik temelli ikilemlerde, öğrencilerin çoğunluğu doğal alanların benzersiz ve yenilenemez özelliklerine vurgu yapmış ve çevresel korumanın ekonomik gelişmenin önünde tutulması gerektiğini ifade etmiştir. Kişisel çıkar temelli hikayelerde ise öğrenciler, doğal mirasın estetik ve çevresel değerlerini ön planda tutmuş, bireysel çıkarlarını ikinci plana atmayı tercih etmişlerdir. Ancak, az sayıda öğrenci bireysel hedeflerini öncelikli görmüş ve sosyal ihtiyaçlarını gerekçe göstererek doğal mirasın korunmasında daha esnek bir yaklaşım sergilemiştir. Araştırmada çıkan sonuca göre sosyal bilgiler öğretim programında doğal mirasın korunmasını hedefleyen düzenlemelerin yapılması, farklı bölgelerdeki öğrencilerin doğal mirasa ilişkin görüşlerini karşılaştıran çalışmalar gerçekleştirilmesi, ikilem hikayelerinin farklı doğal miras temalarını içerecek şekilde geliştirilmesi ve uzun vadeli etkilerini gözlemlemek amacıyla farklı zaman dilimlerinde tekrarlanacak çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine middle school students' views on the conservation of natural heritage through dilemma stories. The research evaluates students' views on natural heritage by focusing on dilemmas based on personal and economic interests. The study conducted during the 2023-2024 academic year in three different public middle schools in Ankara. The convenience sampling was used to determine the study group. Accordingly, 73 students from the 5 th grade, 66 students from the 6 th grade, and 69 students from the 7 th grade participated in the research. Data were collected through written responses to six different dilemma stories, designed in alignment with qualitative research methods. Among these stories, three were based on personal interests, while the other three focused on economic interests. Content analysis was employed to analyze the data, resulting in the identification of codes and categories related to the conservation of natural heritage. The findings reveal that students generally exhibited a tendency to prioritize natural heritage when confronted with dilemmas involving individual interests and economic gains. However, some students opted for individual or economic benefits in certain situations. In economically based dilemmas, most students emphasized the unique and non-renewable characteristics of natural areas, expressing that environmental conservation should take precedence over economic development. In personal interest-based dilemmas, students highlighted the aesthetic and environmental values of natural heritage, often choosing to prioritize these over individual interests. Nevertheless, a small number of students adopted a more flexible approach, prioritizing personal goals and social needs over the conservation of natural heritage. Based on the findings, it is recommended that social studies curricula include specific arrangements aimed at promoting natural heritage conservation. Additionally, comparative studies involving students from different regions can be conducted to explore their perspectives on natural heritage. Further, dilemma stories could be developed to incorporate various natural heritage themes, and longitudinal studies could be designed to observe the long-term impacts of such interventions.