Tekstil (terbiye-boya-apre) fabrikasına ISO 14001 çevre yönetim sisteminin uygulanması
Application of ISO 14001 environmental management system on a textile factory
- Tez No: 93650
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
TEKSTİL (TERBİYE-BOYA-APRE) FABRİKASINA ISO 14001 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİNİN UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yeşim ÇALIKOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Boyanmış kumaş üretimi yapan Tekstil Fabrikasında ISO 14001 Çevre Yönetim sistemi uygulamaları, su kullanımı, atık su kontrolü, atıkların kontrolü, gürültü kontrolü ile ilgili çalışmalar ve sistemin getirdiği faydalar ele alındı. Bu kapsamda örnek alınan fabrikanın, ilk olarak gözden geçirme işlemi başlığı altında kısaca fabrikayı tanıtıcı bilgiler verildi, faaliyetin yürütüldüğü sahanın fiziksel ve biyolojik çevre özellikleri araştırıldı, proses akım şeması hazırlandı, girdi-çıktı denkliği yapıldı, işlem ve faaliyetleri tespit edildi, çevre ile ilgili veriler gözden geçirildi, kanunlar ve çalışma izinleri incelenerek, fabrikanın mevcut durumu kanuni yükümlülüklerle karşılaştırıldı. ilk gözden geçirmenin sonucuna göre fabrikanın mevcut durumu değerlendirilerek, Çevre Politikası oluşturuldu. Daha sonra politikanın gerçekleştirilmesi için amaç ve hedefler belirlenerek, Çevre Eylem Planı geliştirildi. Bu planın uygulanabilmesi için görevler ve sorumluluklar dağıtıldı, eğitim ve haberleşme sistemi oluşturuldu. Acil hal planları geliştirildi. Bunları müteakip uygunsuzlukların zamanında tespit edilerek önlenmesi veya düzeltilmesi için izleme ve ölçme çalışmaları geliştirildi. ÇYS'nin tam olarak uygulanıp uygulanmadığının belirlenmesi amacıyla denetim ekibi oluşturularak denetim yapıldı ve üst yönetimce de denetim sonuçlarına bakılarak amaç ve hedeflere ne derece ulaşıldığı ve bir revizyonun gerekip11 gerekmediğinin belirlenmesi amacıyla gözden geçirme işlemleri yapıldı. Fabrikanın ISO 14001 kapsamında çalışmalarını sürdürebilmesi için tüm işlemler öneriler halinde hazırlandı. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, katı atıklar, gürültü kontrolü, hava kirlenmesi kontrolü Sayfa Adedi : 139 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Basri ATASOY
Özet (Çeviri)
Ill APPLICATION OF ISO 14001 ENVIRONMENTAL MANAGEMENT SYSTEM ON A TEXTILE FACTORY (M.Sc.Thesis) Yeşim ÇALIKO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Eylül 2000 ABSTRACT Applications of ISO 14001 Environmental Management Systems for the textile factory which produces dyed fabrics were examined. The examination includes water consumption, waste water and waste management, noise control and benefits of the system applications. In this context, first general information about the industry was given then physical and biological environmental characteristics were searched. A flow chart of process and input-output equalization were performed and processes and activities of the factory were determined. Data about environmental aspects of the factory was compared with the related legislations. According to the result of the first stage, environmental policy was generated by assessing the present state of the factory. Afterwards, objects and goals were determined to realise the policy and environmental action plan was developed. In order to apply this plan, responsibilities and duties were distributed to relevant people. Furthermore, education and communication systems were formed. Emergency case plans were improved. In addition, the monitoring and measuring studies were developed to determine the problems that may occur. Meanwhile, the auditing team was formed to determine whether the ISO 14001 system could be applied or not. Then auditing of the system was performed. Upper management examined the result of auditingIV determine the efficiency of the system application and necessity of the revision of the system. All the processes providing the ISO 14001 application to the factory were prepared as recommendations. Science Code : Key Words :ISO 14001 Environmental Management Systems, solid wastes, noise pollution control, air pollution control Page number :139 Advisor : Prof. Dr. Basri ATASOY tC YUKSDCttfirriM KORULU