Üniversite öğrencilerinde akademikmotivasyonun sınav kaygısı ile ilişkisindepsikolojik esnekliğin yordayıcı rolü
The predictive role of psychological flexibilityin the relationship of academic motivation andexam anxiety in university students
  1. Tez No: 936500
  2. Yazar: BURAK FURKAN YAMANKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde akademik motivasyonun sınav kaygısı ile ilişkisinde psikolojik esnekliğin yordayıcı rolünün incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Yakın Doğu Üniversitesinde öğrenim gören 18- 49 yaş arası 264‟ü kadın ve 108 erkek olmak üzere toplamda 372 kişiden oluşturulmuştur. Araştırmada kullanılan veriler; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Westside Sınav Kaygısı Ölçeği, Akademik Motivasyon Ölçeği ve Psikolojik esneklik Ölçeği katılımcılara sunulmuştur. Katılımcılardan elde edilen veriler, sınav kaygısı, akademik motivasyon ve psikolojik esneklik değişkenleri ile negatif ve pozitif ilişkilerdir. Araştırmanın sonuçlarına göre; sınav kaygısının bilişsel düzenleme, duygusal düzenleme ve psikolojik dayanıklılık ile olumsuz yönde ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. İncelenilen değişkenlere göre bakıldığında psikolojik esneklik ve alt boyutlarının demografik özelliklere göre farklılaşmalar gösterdiği görülmüştür. Ayrıca sınav kaygı düzeyi ile akademik motivasyon arasında pozitif bir ilişkinin olduğu ortaya konulmuştur. Öğrencilerin yaşamış oldukları sınav kaygılarında psikolojik dayanıklılıkla ilişkisinde orta, bilişsel ve duygusal düzenlemeyle ilişkisine bakıldığında çok düşük seviyede kabul edilebilecek etki büyüklükleri ortaya konulmuştur. Yapılan çalışmada, kavramsal modelin ilk aşaması olarak bilişsel ve duygusal esneklik durumlarının sınav kaygısı üzerinde negatif yönde ilişkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Bu duruma göre bilişsel ve duygusal düzenlemesi yüksek olan öğrencilerin daha düşük seviyede sınav kaygısı ile karşılaştığı görülmüştür. Bilişsel düzenlemelerin sınav kaygıları üzerindeki azaltıcı etkileri duygusal düzenlemelere oranla çok daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Model içinde yer alan değişkenlerden akademik öz-yeterliğin akademik başarıyı olumlu yönde etkilemiş olduğu, başka bir anlatımla da güçlü akademik öz-yeterlik inançlarının öğrencilerin başarılarına anlamlı bir katkısının olduğu bulunmuştur. Çalışmamız kapsamında ki sonuçlara göre, öğrencilerin akademik başarılarının güçlü olmasının ve içsel olarak motive olmanın azmi ve psikolojik dayanıklılığı arttırdığı, bunun da onları daha mutlu ettiği ortaya konulmuştur. Bu durumda akademik başarılarını ve içsel motivasyonu arttırmaya yönelik müdahale çalışmalarının önemine işaret etmektedir. Akademik başarının güçlü olan bireyler daha yüksek performans gösterir ve potansiyelini daha verimli kullanır. Bu da onları daha azimli ve psikolojik olarak daha dayanıklı kılar.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the predictive role of psychological flexibility in the relationship between academic motivation and test anxiety in university students. The sample of the study consisted of a total of 372 people, 264 women and 108 men, aged between 18-49, studying at Near East University. The data used in the research; Socio-Demographic Information Form, Westside Exam Anxiety Scale, Academic Motivation Scale and Psychological Flexibility Scale were presented to the participants. The data obtained from the participants are negative and positive relationships with the variables of test anxiety, academic motivation and psychological flexibility. According to the results of the research; It has been revealed that test anxiety is negatively related to cognitive regulation, emotional regulation and psychological resilience. Considering the variables examined, it was seen that psychological flexibility and its sub-dimensions differed according to demographic characteristics. In addition, it has been revealed that there is a positive relationship between the level of test anxiety and academic motivation. The effect sizes that can be considered very low were revealed when the relationship between the students' test anxiety and psychological resilience was moderate, and when the relationship with cognitive and emotional regulation was examined. In the study, it was observed that cognitive and emotional flexibility states, as the first stage of the conceptual model, had a negative relationship on test anxiety. Accordingly, it was observed that students with high cognitive and emotional regulation faced lower levels of test anxiety. It has been shown that the reducing effects of cognitive adjustments on test anxiety are much higher than emotional adjustments. It has been found that academic self-efficacy, one of the variables in the model, has a positive effect on academic achievement, in other words, strong academic self-efficacy beliefs have a significant contribution to students' success. According to the results of our study, it has been revealed that the strong academic achievement of the students and being internally motivated increase the determination and psychological resilience, which makes them happier. In this case, it points to the importance of intervention studies to increase their academic achievement and intrinsic motivation. Individuals with strong academic success show higher performance and use their potential more efficiently. This makes them more determined and psychologically more resilient.