Uluslararası işgücü kanunu çerçevesinde yabancıların çalışma izinleri
Work permits for foreigners within the framework of international labor law
- Tez No: 936523
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde hiçbir devletin iş gücü yalnızca kendi vatandaşlarından oluşmamaktadır ve Türkiye de bu durumun bir istisnası değildir. Yabancı istihdamı birçok sektörde gerçekleşmekte olup, yabancıların çalışma durumu bireysel özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Yabancı işçilerin doğru sınıflandırılması, düzenleme ve denetim açısından büyük önem taşımaktadır. Kavramsal karışıklığın önüne geçmek amacıyla çalışmada bu alandaki ulusal ve uluslararası tanımlamalar açıklanmıştır. Uluslararası İşgücü Kanunu ve bu kanunun Uygulama Yönetmeliği temel alınarak çalışma izinleri ve muafiyetleri incelenmiş olup başvuru süreci, reddedilme durumu, izin türleri, geçerlilik süresi ve iptal süreçleri ele alınmıştır. Ayrıca, idarenin takdir yetkisi ile reddedilen başvurulara karşı itiraz ve yargı yoluna başvuru süreçleri de değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca yabancı işçi çalıştıran işverenlerin yükümlülükleri ve bu işverenleri denetlemekle yetkili makamlar ele alınmıştır. Uluslararası iş gücü politikası doğrultusunda, nitelikli iş gücünü Türkiye'ye çekmeyi amaçlayan Turkuaz Kart sistemi incelenmiştir. Bunun yanı sıra, istisnai çalışma izinleri, uluslararası koruma altındaki yabancıların istihdamı ve serbest bölgelerde çalışan yabancılar gibi konulara da yer verilmiştir. Türkiye'de öğrenim gören yabancı öğrencilerin çalışma koşulları ve sınırları, yabancı mühendis ve mimarların istihdamı da değerlendirilmiştir. Çalışma özellikle 02.02.2022 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik ve uygulamalarına odaklanmakta olup bu durum çalışmanın özgünlüğünü oluşturmaktadır. Çalışmada ulusal ve uluslararası mevzuat, akademik çalışmalar, kurumsal raporlar ve emsal yargı kararlarından faydalanılmıştır. Son olarak, Türkiye'de yabancıların istihdamına ilişkin kapsamlı bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, no state has a workforce composed solely of its own citizens, and Turkey is no exception. Foreign employment occurs in many sectors, with the employment status of foreigners varying based on individual characteristics. Proper classification of foreign workers is crucial for regulation and supervision. To prevent conceptual confusion, our study explains national and international definitions in this field. Based on the International Labor Law and its Implementing Regulation, work permits and exemptions are examined, covering the application process, rejection, types, validity, and cancellation. The discretionary power of the administration and the appeal process for rejected applications are also discussed. The study further addresses the obligations of employers hiring foreign workers and the authorities responsible for their supervision. In line with international labor policy, the Turquoise Card system, which aims to attract a skilled workforce, is analyzed. Exceptional cases for work permits, employment of foreigners under international protection, and those working in free zones are also included. Additionally, the employment conditions and limitations for foreign students, engineers, and architects in Turkey are evaluated. The study particularly focuses on the regulation enacted on 02.02.2022 and its implementation, which adds to its uniqueness. It relies on national and international legislation, academic studies, institutional reports, and precedent court decisions. Ultimately, a comprehensive evaluation of foreign employment in Turkey is provided.