Ülkemizin çeşitli yerlerinde son zamanda meydana gelen depremlerden etkilenen depremzedelerin kaygı ve anksiyete düzeylerinin incelenmesiyle birlikte bruksizm ve oral lezyonlara etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of anxiety, stress levels, and the impact of bruxism and oral lesions in earthquake survivors affected by recent earthquakes across the country
- Tez No: 936526
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YELER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, ülkemizin farklı bölgelerinde meydana gelen depremlerden etkilenen depremzedelerde bruksizm, aft ve uçuk gibi ağız içi rahatsızlıkların depresyon, anksiyete ve stres ile ilişkisini incelemektir. Ayrıca, bu rahatsızlıkların cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve mesleki durum gibi demografik faktörlerin yanı sıra, depremle birlikte ortaya çıkan ev kaybı, aile bireyi kaybı ve fiziksel yaralanmalar gibi travmatik deneyimlerin bu sağlık sorunları üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Hatay, Elazığ ve Sivas illerinde yaşayan ve deprem sonrası Sivas'a yerleştirilen toplam 163 depremzede üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında katılımcıların demografik bilgileri ve deprem öncesi ve sonrası sağlık durumlarına ilişkin veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak hazırlanan anket, 18 sorudan ve iki farklı ölçme aracından oluşmaktadır. Katılımcıların temporomandibular eklem rahatsızlıkları Fonseca Anamnestik Anketi ile değerlendirilmiş, bu ölçek sayesinde çene eklemi disfonksiyonlarının şiddeti belirlenmiştir. Ayrıca, psikolojik durumlarının değerlendirilmesi amacıyla DASS-21 (Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği) kullanılmıştır. Bu ölçek ile katılımcıların depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri ölçülmüştür Bulgular: Deprem sonrası yaşanan travmaların hem fiziksel hem de psikolojik etkileri ağız sağlığı üzerinde belirgin şekilde gözlemlenmiştir. Fonseca İndeksi puan ortalaması deprem öncesinde 17,79 iken, deprem sonrasında 28,90'a yükselmiş; temporomandibular rahatsızlık görülme oranı %43,6'dan %69,9'a çıkarken, temporomandibular rahatsızlık olmayan bireylerin oranı %56,4'ten %30,1'e düşmüştür. Uçuk görülme oranı %11,7'den %32,5'e, aft oranı ise %18,4'ten %41,7'ye yükselmiştir. Deprem öncesi uçuk yaşamayan bireylerin %25'i, aft yaşamayan bireylerin ise %64,7'si deprem sonrası sorunları geliştirmiştir. DASS-21 sonuçlarına göre deprem sonrası, anksiyete ve stres düzeylerinin ağız sağlığı üzerinde anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to investigate the relationship between depression, anxiety, and stress levels and oral health problems such as bruxism, aphthous ulcers, and herpes amoung castaways of earthquakes in various regions of Turkey. Additionally, this study aims to comprehensively evaluate the impact of demographic factors such as gender, age, educational status, and occupational status, as well as traumatic experiences such as loss of home, loss of family members, and physical injuries due to the earthquake on these health issues. Materials and Methods: The study included 163 earthquake survivors from various provinces affected by the February 6, 2023 earthquakes. These survivors were relocated to Sivas following the disaster. The demographic information of the participants and their health status before and after the earthquake were collected. The data collection tool consisted of a survey with 18 questions and two different measurement instruments. Participants' temporomandibular joint disorders were evaluated using the Fonseca Anamnestic Index, which determined the severity of jaw joint dysfunction. Additionally, the DASS-21 (Depression, Anxiety, and Stress Scale) was used to evaluate their psychological status, measuring their levels of depression, anxiety, and stress Results: Post-earthquake trauma has demonstrated significant physical and psychological impacts on oral health. The mean Fonseca Index score increased from 17.79 before the earthquake to 28.90 after the earthquake. The prevalence of temporomandibular disorder rose from 43.6% to 69.9%, while the proportion of individuals without temporomandibular disorder decreased from 56.4% to 30.1%. Herpes simplex virus (HSV) occurrence increased from 11.7% to 32.5%, and the prevalence of oral ulcers (aft) rose from 18.4% to 41.7%. Notably, 25% of individuals who had no history of HSV prior to the earthquake and 64.7% of those without prior aft developed these conditions post-earthquake. The DASS-21 analysis revealed significant associations between anxiety, stress levels, and oral health.