Geleneksel türk desenlerinin ve hayvansal mitolojik figürlerin heykel sanatı üzerindeki etkileri
The effects of traditional turkish patterns and animal mythological figures on sculpture art
  1. Tez No: 936611
  2. Yazar: MUHAMMET ZEKİ ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmanın konusu, Geleneksel Türk Desenlerinin ve Hayvansal Mitolojik Figürlerin Heykel Sanatı Üzerindeki Etkisini araştırmaya yöneliktir. Çalışmada, Türk kültüründe önemli yer tutan geleneksel desenler ile mitolojik figürlerin heykel sanatı üzerindeki izleri ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan geleneksel desenlerin ve mitolojik figürlerin kökenleri ve anlamları üzerine yapılan araştırmalardan yararlanılarak, heykel sanatında nasıl kullanıldığına dair analiz yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları,“Geleneksel Türk Desenlerinin ve Hayvansal Mitolojik Figürlerin Heykel Sanatına Etkisi”net bir şekilde ortaya konulmuştur. Çalışma içerisinde, Atatürk Üniversitesi Buz Eserler Müzesi'nde yapılan sergi ile çalışmanın pratik alanı oluşturulmuştur. Buz eserler müzesinde yapılan çalışmalar heykel sanatının Türk kültüründeki köklü geçmişine ve geleneksel motiflerin ve mitolojik hayvanların günümüz heykel sanatındaki kullanımına yönelik akademik katkı sağlayacak, çağdaş Türk heykel sanatının çeşitliliğine referans kaynağı olacaktır. Tez çalışması SYL-2024-13765 Kodlu Proje ile Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to investigate the effect of Traditional Turkish Patterns and Animal Mythological Figures on Sculpture Art. In the study, the traces of traditional patterns and mythological figures, which have an important place in Turkish culture, on the art of sculpture were revealed. In this context, the origins and meanings of traditional patterns and mythological figures, which have an important place in Turkish culture, have been analyzed on how they are used in sculpture art. The results of the study,“The Effect of Traditional Turkish Patterns and Animal Mythological Figures on Sculpture Art”has been clearly revealed. Within the study, the practical area of the study was created with the exhibition held at Atatürk University Ice Artifacts Museum. The studies carried out in the ice artifacts museum will make an academic contribution to the deep-rooted history of sculpture art in Turkish culture and the use of traditional motifs and mythological animals in today's sculpture art, and will be a reference source for the diversity of Turkish sculpture art. The thesis study was supported by Atatürk University Scientific Research Projects (BAP) Coordination Unit with SYL-2024-13765 Coded Project.