Kentsel koruma alanlarında planlama ve kentsel tasarım ilişkileri Ankara, Afyon, Konya, Avanos, Divriği örnekleri
Planning and urban design relitionships at urban conservation areas Ankara, Afyon, Konya, Avanos and Divriği case studies
- Tez No: 93662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KUMBARACIBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
KENTSEL KORUMA ALANLARINDA PLANLAMA VE KENTSEL TASARIM İLİŞKİLERİ - ANKARA, AFYON, KONYA, AVANOS, DİVRİĞİ ÖRNEKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Kentsel koruma alanlarının işlevsel olarak kente kazandırılması, kent kültürünü ve mirasının yaşatılarak kentsel kimliğin sürdürülmesinin sağlanması, ancak koruma alanlarında geniş sosyal araştırmalar ile 1/1 detaylara varan mekansal tasarım kararlarının verilmesine ve hızla uygulamaya geçilmesine bağlıdır. Ayrıca tüm bunlar sistemli bir planlama yaklaşımı ile anlamlı bir bütün çerçevesinde süregelmelidir. Gelişmiş ülkelerde, planlama bütününden gelen kararlarla birlikte“kentin tasannu”yaklaşımıyla, her ölçekte kentsel tasannu ön plana çıkaran ve kenti üç boyutlu bir mekansal organizma olarak algılayan bir yaklaşım söz konusudur. Bu kapsam da bu çalışmanın amacı; Kent planlama-Kentsel Tasarım ve Kentsel Koruma olgularının Dünya ve Türkiye'deki uygulamalarından hareketle, çağdaş planlama anlayışında bu olguların yerini ve önemini araştırmak, ülkemizden seçilen örneklerde kentsel koruma alanlarında yapılmış olan Koruma Amaçlı İmar Planlarının, kent planlama ve kentsel tasarım boyutundaki ihşkilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirmek ve koruma alanlarında“Kentsel Tasarım”boyutunda çalışmaların önem ve gerekliliğini vurgulamaktir. Bilim Kodu : 605.05.02 Anahtar Kelimeler : Kent planlama, kentsel tasarım, kentsel koruma Sayfa Adedi : 214 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Can KUMBARACIBAŞI
Özet (Çeviri)
PLANNING AND URBAN DESIGN RELATIONSHIPS AT URBAN CONSERVATION AREAS ANKARA, AFYON, KONYA, AVANOS and DİVRİ?İ CASE STUDIES (Master of Science Thesis) Ayşe YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT Re - use of urban historical sites, saving the urban identity of Urban Conservation Areas by keeping alive the city culture and inheritance can only be done by the application of wide social investigations on such zones and decisions on spatial designs must be detailed up to 1/1 scale. Besides, all these things must be performed as a whole in systematic planning. In developed countries, in addition to decisions coming from complete urban planning (design of city), there is an aproach which considers the city as a three dimensional spatial organism. The purpose of this research in this context is: Investigating the place and importance of these facts as contemporary planning comprehension, evaluating the positive and and negative aspects of Conservation Aiming Planing, Urban Planning and Design which have been done in some conservation areas in Turkey, and emphasizing the importance and necessity of“Urban Design”works at conservation areas, by using the applications of Urban Planning, Urban Design and Urban Conservation facts in Turkey and in the World, Science Code : 605.05.02 Key Words : Urban Planning, Urban Conservation,Urban Design Number of Pages : 214 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Can KUMBARACIBAŞI