Bilgisayarlı ortamların sıcaklık, nem ve hava kalitesinin bulanık mantıkla denetimi
Fuzzy logic controll of heat, humidity and airquality of environments with computer
  1. Tez No: 93663
  2. Yazar: AYSUN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
BİLGİSAYAR ORTAMLARININ SICAKLIK, NEM VE HAVA KALİTESİNİN BULANIK MANTIKLA DENETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Aysun ÇAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET İnsan ve bilgisayarlı ortamların sıcaklık, nem ve hava kalitesinin standart dışı olması, insan ve bilgisayar performansını etkilemektedir. Bu çalışmada, bilgisayarlı ortamların sıcaklık, nem ve hava kalitesinin standart hale getirilmesi için ısıtıcı ve nem vanaları ile havalandırma damperi konumlarının, klasik mantık denetimine göre çalışan“çalış-dur”kontrol sistemi yerine, bulanık mantıkla denetiminin bir modellemesi yapılmıştır. Ortam sıcaklığı 15 °C, nem oranı % 43 ve hava kalitesi 225 desimal olarak belirlenen giriş değerlerine göre, klasik mantık denetiminde ısıtıcı vanası, nemlendirme vanası ve dış hava damperinin tam açık olması yerine, bulanık mantık denetiminde ısıtıcı vanasının % 67 oranında, nemlendirme vanasının % 57 oranında ve dış hava damperinin tam açık olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : Bulanık Mantık, Bulanık Set, Üyelik dereceleri, Bulanık mantık denetimi Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Mine AKTAŞ
Özet (Çeviri)
FUZZY LOGIC CONTROLL OF HEAT, HUMIDITY AND AIRQUALITY OF ENVIRONMENTS WITH COMPUTER (M.Sc. Thesis) AYSUN ÇAKIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2000 ABSTRACT Human and computer performance has been effected by out of standard of heat, humidity and airquality of environments with human and computer. In this study, in order to get standard from of heat, humidity and airquality of environments with computer, the pozition of the valves of heat, humidity and vantilation dampers are controlled by using fuzzy logic controller instead of classical "On-Off working switches has been done. According to the defined input values like environment heat 15 °C, humidity ratio 43 percent and airquality 225 decimal, at the classical logical contrail, heat valve, humidity valve and outair dampers are insted of fully opened, in the fuzzy ligic controller, heat valve is open at the ratio of 67 percent, humidity valve is open at the ratio of 57 percent and outair damper should be fully open results are optained. Science Code : 619.02.01 Key Words : Fuzzy Logic, Fuzzy set, Degree of Membership, Fuzzy logic controller Page Number : 83 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Mine AKTAŞ tC YÜKSEKÖ?RETİM Klmt.....