Çok katmanlı tarihi kentlere yönelik koruyucu bakım modeli geliştirilmesi
Development of preventive maintenance model for multilayered historical sites
- Tez No: 936622
- Danışmanlar: PROF. DR. ESTER ETİ AKYÜZ LEVİ, PROF. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez, çok katmanlı kentlerin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla yenilikçi bir koruyucu bakım modeli geliştirmeyi hedeflemektedir. Çok katmanlı kentler, geçmişten günümüze uzanan çeşitli kültürel, tarihi ve mimari değerleri bir arada barındırmalarıyla hem estetik hem de işlevsel açıdan karmaşık yapılar sunmaktadır. Bu karmaşıklık değerli olmakla beraber, alanların korunmasında bazı zorluklar ortaya çıkarmakta ve mevcut bakım stratejilerinin yetersizliğini gözler önüne sermektedir. Tezde önerilen koruyucu bakım modeli, yapıların düzenli bir şekilde izlenmesi, önleyici müdahalelerle büyük hasarların önlenmesi ve uzun vadeli sürdürülebilirlik sağlanmasını temel almaktadır. Araştırmada, coğrafi bilgi sistemleri teknolojisi ve veri analiz yöntemleri entegre edilerek, yapıların bakım ve onarım gereksinimlerini dinamik bir şekilde değerlendiren bir sistem önerilmiştir. Model, yapıların fiziksel durumlarının belgelenmesi, mekânsal analizlerin yapılması ve bakım ihtiyaçlarının önceliklendirilmesini sağlamaktadır. Geliştirilen model, Bursa Hisar çalışma alanında detaylı bir şekilde önerilmiştir. Model oluşturulmadan önce alan detaylı bir şekilde incelenmiştir. Model hem yapıların fiziksel ömrünü uzatan hem de kentlerin kültürel mirasını etkili bir şekilde koruyarak gelecek nesillere aktarma potansiyeline sahip bir yaklaşımı benimsemektedir. Burada yalnızca fiziksel koruma değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik açısından da önemli kazanımlar hedeflenmektedir. Bu çalışma, koruma ve yönetim stratejilerinde reaktif müdahaleler yerine proaktif bakım ve önleyici yaklaşımların benimsenmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, çok katmanlı kentlerin karmaşık yapısına uygun olarak geliştirilen model, literatüre önemli bir katkı sunmakta ve sürdürülebilir koruma süreçleri için uygulanabilir bir yol haritası çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop an innovative preventive maintenance model for the conservation and sustainability of multilayered cities. Multilayered cities represent complex structures that integrate diverse cultural, historical, and architectural elements from different periods, offering both aesthetic and functional challenges. Even though this complexity is valuable, it poses significant difficulties in preservation, highlighting the inadequacies of current maintenance strategies. The proposed preventive maintenance model focuses on regular monitoring, proactive interventions to prevent major damage, and ensuring long-term sustainability. The research integrates Geographic Information Systems (GIS) technology and data analysis methods to propose a system that dynamically assesses the maintenance and repair needs of structures. The model facilitates the documentation of the physical conditions of structures, spatial analysis, and the prioritization of maintenance requirements. The developed model was proposed in Bursa, Hisar area. The site was examined in detail before the creation of the model. The proposed model not only extends the physical lifespan of structures but also effectively preserves the cultural heritage of cities, ensuring their transmission to future generations. Additionally, the proposed approach was found to provide significant benefits not only in terms of physical preservation but also in economic and social sustainability. This study emphasizes the necessity of adopting proactive maintenance and preventive approaches over reactive interventions in conservation and management strategies. In this context, the model developed for the intricate structure of multilayered cities makes a significant contribution to the literature and provides a practical roadmap for sustainable preservation processes.