Kemoterapide yaygın olarak kullanılan (5-fluorourasil, metotreksat, sisplatin) ilaçların böbrek dokusunda yüzey adezyon molekülleri ve sinyal yolağı ile ilişkili parametrelere etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of drugs commonly used in chemotherapy (5-fluorouracil, methotrexate, sisplatin) on parameters related to surface adhesion molecules and signal pathway in kidney tissue
  1. Tez No: 936653
  2. Yazar: SERDAR EMRE ÖZYAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kemoterapik ilaçlar kanser türlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, çeşitli doku ve organlara zarar verdiği bilinmektedir. Bu ilaçlar organizmada tüm organ ve dokulara zarar verirken özellikle böbreklerde ciddi hasarlara yol açmaktadır. Farklı kemoterapik ilaçların böbrek dokusunda yüzey adezyon molekülleri ve oksidatif stres ile ilişkili parametreler arasında nasıl bir ilişkinin olduğu hala tartışma konusudur. Bu nedenle yapılan çalışmada kemoterapide yaygın olarak kullanılan 5- florourasil (5-FU), sisplatin (CİS) ve metotreksat (MTX) gibi ilaçların ratların böbrek dokusunda yüzey adezyon molekülleri ve oksidatif stres ile ilişkili parametrelere etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak 2 aylık 20 adet Sprague Dawley erkek rat kullanıldı. Hayvanlar Grup I (kontrol), Grup II (5-FU: 200 mg/kg), Grup III (Sisplatin:10 mg/kg), Grup IV (MTX: 50 mg/kg) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Uygulamalardan 1 gün sonra ratlara ksilazin-ketamin kombinasyonu uygulanarak intrakardiyak kan numuneleri alındı ve servikal dislokasyon uygulanarak batın ön duvarı insizyonla açılıp böbrek dokuları alındı. Alınan plazma numunelerinde 8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OHdG), nitrit oksit (NO), adenozin deaminaz (ADA), redükte glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA) ölçümleri gerçekleştirildi. Aynı zamanda homojenize edilen böbrek dokusu örneklerinde, western blotlama yöntemi ile endotelyal selektin (E-selektin), kaspaz 3 ve beta1-integrin (β1-integrin) ekspresyon düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
It is known that chemotherapy drugs can hurt many different organs and cells, even though they are widely used to treat cancer. These chemicals hurt all of the body's cells and tissues, but they do the most damage to the kidneys. The relationship between different chemotherapeutic agents and cell adhesion molecules and oxidative stress-related parameters in renal tissue is still a matter of debate. Therefore, the aim of this study was to investigate the effects of drugs commonly used in chemotherapy such as 5-fluorouracil (5-FU), cisplatin (CIS) and methotrexate (MTX) on cell adhesion molecules and oxidative stress-related parameters in rat kidney tissue. Twenty male Sprague Dawley rats aged 2 months were included in the study. The animals were divided into 4 groups as Group I (control: isotonic), Group II (5-FU: 200 mg/kg), Group III (Cisplatin: 10 mg/kg), Group IV (MTX: 50 mg/kg). One day after the treatments, xylazine-ketamine tests were administered to the rats, intracardiac blood samples were taken and cervical dislocation was performed and the abdomen was incised through the anterior panel and kidney tissues were removed. 8-hydroxy-2-deoxyguanosine (8-OHdG), nitrite oxide (NO), adenosine deaminase (ADA), reduced glutathione (GSH) and melondialdehyde (MDA) were measured in plasma samples. At the same time, endothelial selectin (E-selectin), caspase 3 and beta1-integrin (β1-integrin) expression levels were determined by western blotting method in homogenized kidney tissue samples.