Bazı karayosunu türlerinin anti-quorum sensing aktivitesinin araştırılması
Investigation of anti-quorum sensing activity of some mosses
  1. Tez No: 936652
  2. Yazar: RÜVEYDE PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Karayosunları insanlık tarihiyle yaşıt olarak her zaman hastalıkların tedavisinde yerel reçetelerle kullanılmıştır ve hala dünyanın çeşitli coğrafyalarında kullanılmaya devam edilmektedir. Artan nüfus, yüksek bulaş oranları ve yanlış ilaç kullanımı gibi sebeplerle mikroorganizmalar ilaçlara karşı hızla direnç geliştirmektedir. Quorum sensing (Çoğunluk Algılama) sistemi sayesinde mikroorganizmalar hem tür içi hem de türler arası haberleşme sağlamaktadır. Bu iletişim türü ile mikroorganizmalar moleküler yoğunluğa bağlı olarak virülans faktörleri salgılamakta ve salgılanan virülans faktörleri algılayarak kendi çıkarları doğrultusunda tepki davranışı sergilemektedir. Mikroorganizmalar quorum sensing mekanizmaları sayesinde geliştirdikleri dirençleri tür içi ve türler arası haberleşme ile hızla yayarak dünya çapında sağlık problemlerine neden olmaktadır. Quorum sensing mekanizmaları aracılığıyla geliştirilen virülans faktörlerin bazıları piyosiyanin üretimi, elastaz üretimi, biyofilm üretimi, flagella aracılı kemotaksi ve hareketlilik olarak sayılabilmektedir. Günümüzde mikroorganizmaların geliştirdiği direnç hızına antibiyotik üretim hızı yetişememektedir. Her yeni antibiyotiğin keşfini direnç bildirimi izlemektedir. Bu sebeple günümüzde mikroorganizmalarla mücadelede bitkilerin içerdiği doğal bileşikler ile anti quorum sensing çalışmaları önem kazanmıştır. Literatürde karayosunlarının antimikrobiyal, antifungal ve antikanser özellikleri üzerine çalışmalar bulunmakla birlikte anti quorum sensing çalışmaları çok sınırlıdır. Bu tez çalışmasında piyosiyanin, elastaz, biyofilm, flagella-kemotaksi ve hareketlilik virülans faktörlerinin inhibisyonu ile quorum sensing mekanizmaları üzerinde karayosunlarının etkileri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mosses, which date back to the early days of human history, have traditionally been used in local remedies for treating diseases and are still employed in various regions of the world. Due to factors such as population growth, high rates of transmission, and misuse of medications, microorganisms rapidly develop resistance to drugs. Through the quorum sensing system, microorganisms communicate both within their species and between different species. This type of communication enables microorganisms to secrete virulence factors depending on molecular density and to exhibit response behaviors aligned with their interests based on these factors. By utilizing quorum sensing mechanisms, microorganisms can quickly disseminate the resistance they develop through intra- and interspecies communication, thereby causing global health problems. Some of the virulence factors developed through quorum sensing mechanisms include pyocyanin production, elastase production, biofilm formation, flagella-mediated chemotaxis, and motility. Currently, the rate at which microorganisms develop resistance outpaces the speed of antibiotic production. Every discovery of a new antibiotic is soon followed by reports of resistance. As a result, the use of natural compounds found in plants and anti-quorum sensing studies has gained importance in combating microorganisms. Although there are studies in the literature on the antimicrobial, antifungal, and anticancer properties of mosses, research on their anti-quorum sensing properties remains very limited. In this thesis, the effects of mosses on quorum sensing mechanisms were investigated by inhibiting virulence factors such as pyocyanin, elastase, biofilm, and flagella-mediated chemotaxis and motility.