Timokinon ve resveratrol kombinasyon tedavisinin 5-fluorourasil uygulanan SW620 kolon kanser hücresinde genotoksisitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the genotoxic effects of thymoquinone and resveratrol combination treatment on 5-fluorouracil treated SW620 colon cancer cells
  1. Tez No: 955797
  2. Yazar: BERİVAN EZGİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP AYDIN DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kolorektal kanser, dünyada önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Kolorektal kanser, kalın bağırsak veya rektumun iç yüzeyinde başlayan ve kontrolsüz hücre çoğalmasıyla karakterize olan bir malignitedir. Bu kanser genellikle polipler olarak adlandırılan anormal hücre kümelerinin oluşumuyla başlar. Polipler zamanla kanserleşebilir ve çevre dokulara yayılabilir. İki sınıf gendeki, tümör baskılayıcı genler ve proto-onkogenlerdeki mutasyonların, hücrelere proliferatif bir avantaj sağladığı ve malign fenotip gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Kolon kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri arasında kemoterapi ve/veya hedefe yönelik tedavi yer alır. Hedefli terapide kanserin spesifik genlerini, proteinlerini veya kanserin proliferasyona uğrattığı dokuyu hedef alan bir tedavi şeklidir. En yaygın kullanılan ilaçlardan biri, pirimidin antimetabolitler grubuna ait olan 5-fluorourasildir (5-FU). 5-FU'nun antitümör etki mekanizması temel olarak hücrelerde DNA replikasyonunun bozulmasına yol açan metimidilat sentaz enziminin inhibisyonuna dayanmaktadır. Bu tür tedavinin önemli bir sınırlaması, tümör hücrelerinin 5-FU'ya karşı direnç geliştirebilmesidir. Bu nedenle, kolorektal kanser tedavisi sırasında 5-FU ile birlikte potansiyel uygulamaları için yeni terapötik ajanların tanımlanması, hasta sağkalımını iyileştirmek ve yan etkileri hafifletmek için gereklidir. Timokinon ve Resveratrol bu alanda çalışılan terapötik ajanlardan ikisidir. Resveratrolün 5-florourasil ile birlikte kolorektal kansere karşı etkileri incelenirken; hücre proliferasyon inhibisyonuna bakıldığında, bazı çalışmalardan elde edilen sonuçlar, 5-FU ile tedavi edilen gruplarda kolorektal kanser hücrelerinin proliferasyon inhibisyonunun tedavi edilmeyen gruplara göre belirgin şekilde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Timokinon ve resveratrol kombinasyonunun antikanser aktivitesini inceleyen çalışmalarda kayda değer toksisite olmaksızın sinerjik antikanser aktivite gösteren umut verici sonuçlar rapor edilmiştir. Ancak bunların sayısı sınırlıdır ve etki mekanizmalarının aydınlatılması gerektiği görülmektedir. Bu çalışma ile timokinon ve resveratrol kombinasyon tedavisinin 5-Fluorourasil uygulanan SW620 kolon kanser hücresinde sitotoksisite ve genotoksisitesi üzerine etkilerinin incelenmesi hedeflenmektedir. MTT sonuçlarına göre oluşturulacak doz kombinasyonlarıyla ROS analizi yapılacak ve Comet ve Mikroçekirdek yöntemleri ile genotoksisite incelenecektir
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is an important cause of disease and death in the world. Colorectal cancer is a malignancy that begins with the thick exit or internal method of the rectum and occurs with uncontrolled cell proliferation. This cancer often begins with the formation of abnormal cell clusters called polyps. Polyps can become cancerous over time and spread to surrounding tissues. Conformers in two classes of genes, tumor suppressor genes and proto-oncogenes, are found to contribute to an expanded proliferative privileged growths and malignant phenotype. Treatment methods used in colon cancer include competitive and/or targeted therapy. Targeted therapy is a form of treatment that targets specific genes, proteins of the cancer or the tissue where the cancer proliferates. One of the most commonly used is 5-fluorouracil (5-FU), which belongs to the group of pyrimidine antimetabolites. The antitumor effect of 5-FU extends primarily to inhibition of the enzyme methymidylate synthase, which varies with rates of DNA replication. An important limitation of this type of stability is that it can characteristically develop resistance to 5-FU. Therefore, the use of new therapeutic agents for potential applications in combination with 5-FU during colorectal cancer treatment is necessary to determine patient survival and alleviate side effects. Thymoquinone and Resveratrol are two of the therapeutic agents studied in this field. While examining the effects of resveratrol together with 5-fluorouracil against colorectal cancer; The results obtained by some of them according to cell proliferation inhibition showed a significantly higher rate in the groups treated with 5-FU than in the groups devoted to the treatment of proliferation inhibition of colorectal cancer cells. Promising results of synergistic anticancer activity have been reported in the study of thymoquinone and resveratrol, without the value of investigating and recording anticancer layers. However, it seems that their numbers and impact distribution need to be clarified. This study aims to examine the effects of thymoquinone and resveratrol treatment on the cytotoxicity and genotoxicity degree on SW620 colon cancer cells treated with 5-Fluorouracil. ROS analysis will be performed with dose policies to be created according to MTT treatment and genotoxicity will be examined with Comet and Micronucleus methods.