Bazı mantar türlerinin anti-quorum sensing aktivitesinin araştırılması
Investigation of anti-quorum sensing activity of some fungus species
- Tez No: 936654
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, mantar ekstraktlarının quorum sensing mekanizmaları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Piyosiyanin üretimi analizlerinde, Proteus ostreatus (Jacp.) P. Kumm'un yüzde 15,81 oranıyla en yüksek inhibisyon değerine sahip olduğu, Lepista nuda (Bull.) Cooke'nın dimetil sülfoksit ekstraktının ise piyosiyanin üretimini yüzde -12,82 oranı ile en yüksek seviyede aktive ettiği görülmüştür. Elastaz üretimi analizlerinde, Proteus. ostreatus'un dimetil sülfoksit ekstraktı yüzde 26,54 oranı ile en yüksek inhibisyon seviyesine sahipken, aynı mantarın su ekstraktı yüzde 105,75 oranı ile en yüksek aktivasyon değerini göstermiştir. Anti-biyofilm analizleri incelendiğinde ise Lepista nuda mantarının su ekstraktının, Escherichia coli ve Candida tropicalis üzerinde güçlü pozitif etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Swimming (yüzme) hareketinde, Pleurotus ostreatus mantarının su ekstraktı, 51,66 milimetre ile çalışma içerisinde en yüksek inhibisyon seviyesi sahip olduğu anlaşılmıştır. Swarming (kayma) hareketi verileri incelendiğinde Pleurotus ostreatus mantarının su ekstraktı, 70 milimetre ile en yüksek inhibisyonu sağlamıştır. Ayrıca Lepista nuda mantarının dimetil sülfoksit ekstraktı ise sıfır milimetre ile tamamen inhibe edici etki göstermiştir. Twitching (seğirme) hareketinde ise, mantar ekstraktlarının anlamlı bir etkisi gözlemlenmemiştir. Flagella-kemotaksi testinin bulguları incelendiğinde ise; Leucogaricus leucothites (Vittad.) Wasser mantarının dimetil sülfoksit ekstraktının, 0,446 relatif kemotaksis değeri ile en yüksek inhibisyonu sağladığı görülmüştür. Bunun yanı sıra Pleurotus ostreatus mantarının su ekstraktı ise 1,148 relatif kemotaksis değeri ile kemotaksisi en fazla aktive etmiştir. Bu bulgular, mantar ekstraktlarının quorum sensing mekanizmaları üzerindeki etkilerini anlamak için önemli bir başlangıç noktası sunmakta ve bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of fungal extracts on quorum sensing mechanisms. In the pyocyanin production analyses, it was observed that Proteus ostreatus (Jacp.) P. Kumm had the highest inhibition value with 15,81 percent, while the dimethyl sulfoxide extract of Lepista nuda (Bull.) Cooke activated pyocyanin production at the highest level with -12.8 percent. In the elastase production analyses, the dimethyl sulfoxide extract of Proteus ostreatus showed the highest inhibition level with 26,54 percent, while the water extract of the same fungus showed the highest activation value with 105,75 percent. In the anti-biofilm analyses, it was determined that the water extract of Lepista nuda had strong positive effects on Escherichia coli and Candida tropicalis. In the swimming movement analysis, the water extract of Pleurotus ostreatus showed the highest inhibition level within the study with 51.66 millimeters. In the swarming movement data, the water extract of Pleurotus ostreatus provided the highest inhibition with 70 millimeters. Additionally, the dimethyl sulfoxide extract of Lepista nuda completely inhibited with zero millimeters. In the twitching movement analysis, no significant effect of fungal extracts was observed. In the flagella-chemotaxis test findings, it was observed that the dimethyl sulfoxide extract of Leucogaricus leucothites (Vittad.) Wasser provided the highest inhibition with a relative chemotaxis value of 0,446. Additionally, the water extract of Pleurotus ostreatus activated chemotaxis the most with a relative chemotaxis value of 1,148. These findings provide an important starting point for understanding the effects of fungal extracts on quorum sensing mechanisms and highlight the need for further research in this area.