Otoimmün hepatitlerde aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz ve immünglobulin G düzeyinin hastalık progresyonu ve prognozuna etkisi
Effect of aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase and immunoglobulin G levels on disease progression and prognosis in autoimmune hepatitis
  1. Tez No: 936684
  2. Yazar: SİNEM ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE GÖKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Otoimmün hepatit, nedeni belli olmayan, kronik, bağışıklık sistemi kaynaklı bir karaciğer hastalığıdır ve zamanında tanınıp tedavi edilmezse karaciğer sirozuna ve son dönem karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilir. Amaç: Çalışmamızın amacı otoimmün hepatitte remisyona ulaşmayı zorlaştıran faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2000 ile Nisan 2024 tarihleri arasında Hepatoloji Polikliniğimizde OİH tanısı konulan ve en az 1 yıl takip edilen 54 hasta çalışmaya dahil edildi. OİH varyant formları çalışma dışı bırakıldı. Demografik veriler, tanı ve takipteki AST, ALT, IgG değerleri, radyolojik görüntüleme, tedavi modaliteleri ve tedaviye yanıt analiz edildi. Bulgular: Hastaların 43'ü (%79,6) kadın olup, kadın/erkek oranı 3,9/1 idi. Tanı anındaki ortalama yaş 39,2±17,5 yıldı. Hastaların 4'ünde (% 7,4) tanı sırasında siroz saptandı. Ortalama 98,6±71,5 ay takip süresince hastaların %63'ü remisyona girerken, sırası ile %22,2'sinde ileri fibrozis veya siroz geliştiği, %7,4'ünün de karaciğer nakil ihtiyacı olduğu, %7,4'ünün de ex olduğu izlendi. Tanı sırasında karaciğer sirozu olan tüm hastalar tedaviye dirençli grupta yer aldı. Tedaviye yanıt kriterleri değerlendirildiğinde, çeşitli belirteçlerin remisyon durumu ile ilişkili olduğu görüldü; AST düzeyleri 3. ay (remisyon olan/olmayan ortanca: 24/36.5, p=0.001), 6. ay (22.5/29, p=0.014), 12. ay (22.5/31, p=0.003) ve beşinci yılda (22.5/31.5 p=0.022) remisyon olan ve olmayanlar arasında anlamlı farklılık izlendi. Benzer şekilde, 3. aydaki ALT düzeyleriyle de (remisyonda olan/olmayan ortanca: 32/42, p=0.036) anlamlı bir ilişki izlendi. Başlangıçtaki (0. ay; 18.65/23.4, p=0.037), 12. aydaki (12.75/18.75 p=0.004) ve üçüncü yıldaki (13.1/15.1 p=0.036) IgG düzeyleri de tedavi yanıtıyla güçlü bir şekilde ilişkiliydi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Autoimmune hepatitis is a chronic, immune-driven liver disease with an unclear cause, which can advance to liver cirrhosis and end-stage liver failure if not promptly diagnosed and treated. Objective: The aim of our study was to evaluate the factors that make achieving remission difficult in autoimmune hepatitis. Materials and Methods: Between January 2000 and April 2024 in our Hepatology Outpatient Clinic, 54 patients with a diagnosis of AIH with a follow-up of at least 1 year were included in the study. AIH varyant forms were excluded. Demographic data, AST, ALT, IgG values at diagnosis and follow-up, radiologic imaging, treatment modalities and response to treatment were analyzed. Results: Forty-three (79.6%) of the patients were female. The mean age at diagnosis was 39.2±17.5 years. There were 4 (7.4%) cirrhotic patients at the time of diagnosis. During a mean follow-up of 98.6±71.5 months, 34 (63%) patient went into remission, 12 (22.2 %) developed advanced fibrosis and cirrhosis, 4 (7.4%) went to liver transplantation and 4 (7.4%) died. All patients with liver cirrhosis at diagnosis ended up in the treatment-refractory group. When evaluating the criteria for treatment response, several markers were found to be associated with remission status; AST level at month 3 (median with/without remission: 24/36.5, p=0.001), month 6 (22.5/29, p=0.014), month 12 (22.5/31, p=0.003) and at the fifth year (22.5/31.5 p=0.022) were significantly different between those with and without remission. Similarly, ALT levels at month 3 (median with/without remission: 32/42, p=0.036) showed a significant association. IgG levels at baseline (month 0; 18.65/23.4, p=0.037), month 12 (12.75/18.75 p=0.004) and the third year (13.1/15.1 p=0.036) were also strongly linked to treatment response.