Blok zinciri teknolojisini benimsemenin yeni ürün geliştirme üzerindeki etkisinde tedarik zinciri şeffaflığı ve tedarikçi güveninin rolü
The role of supply chain transparency and supplier trust in the impact of adoption of blockchain technology on new product development
  1. Tez No: 936685
  2. Yazar: FATMA GÜL YAZICILAR SOLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada blok zinciri teknolojisini benimsemenin yeni ürün geliştirme üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, blok zinciri teknolojisini benimseme niyetinin, blok zinciri teknolojisini benimseme ve blok zinciri teknolojisini benimsemenin yeni ürün geliştirme üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ek olarak, tedarik zinciri şeffaflığı ve tedarikçi güveni değişkenlerinin blok zinciri teknolojisini benimseme ve yeni ürün geliştirme arasındaki ilişkide aracı rollerinin olup olmadığı belirlenmek istenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda ISO 1000 firmaları üzerinde uygulama yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, blok zinciri teknolojisini benimseme niyetinin blok zinciri teknolojisini benimseme üzerinde, blok zinciri teknolojisini benimsemenin yeni ürün geliştirme üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tedarik zinciri şeffaflığı ve tedarikçi güveninin aracı etkiye sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of adopting blockchain technology on new product development. To do so, it sought to determine the intention to adopt blockchain technology, the effect of adopting blockchain technology, and the effect of adopting blockchain technology on new product development. In addition, it was sought to determine whether the variables of supply chain transparency and supplier trust have mediating roles in the relationship between blockchain technology adoption and new product development. For these purposes, an application was made to ISO 1000 companies. According to the research results, it was determined that the intention to adopt blockchain technology has an effect on the adoption of blockchain technology, and the adoption of blockchain technology has an effect on new product development. In addition, supply chain transparency and supplier trust were found to have mediating effects.