M2(z)'nin bazı alt halkalarında, dual nil-temiz, un ve tersinir düzenli elemanlar
Dual nil-clean, un and unit-regular elements in certain subri̇ngs of m2(Z)
  1. Tez No: 936693
  2. Yazar: CEREN SILA GÖMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TAMER KOŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Burada R birimli bir halka olsun, R'deki bir a elemanı eğer bir eş-kare ve bir birim elemanın toplamı ise temiz, bir eş-kare ile bir birim elemanın çarpımı ise birim-düzenli olarak adlandırılır. a ∈ R , bir eş-kare ile bir üstel-sonlu toplamı ise nil-temiz olarak adlandırılır. Bir R halkasının her elemanı temizse temiz halka, her elemanı birim-düzenliyse birim-düzenli halka, her elemanı nil-temizse nil-temiz halka olarak adlandırılır. Birim-düzenli halkalar ve nil-temiz halkalar, aynı zamanda temiz halkalardır, ancak bir nil-temiz elemanın aynı zamanda temiz olup olmadığı ve Jacobson ön teoreminin nil-temiz elemanlar için geçerli olup olmadığı sorgulanmıştır. Z, tam sayılar halkası ve (s∈Z) olsun. İncelenen makalede, ((Z&Z s^2Z&Z)) matrisi kullanılarak şu üç sonucun kanıtlanması istenmiştir: a,b∈R ise 1-ab 'nin nil-temiz olması, 1-ba 'nın da nil-temiz olacağını ima etmez; nil-temiz elemanlar her zaman temiz değildir; birçok birim-düzenli eleman temiz değildir.
Özet (Çeviri)
Let R be a ring with identity. An element a∈R is called clean (respectively, unit-regular) if a is the sum (respectively, product) of an idempotent and a unit; a ∈R is called nil-clean if a is the sum of an idempotent and a nilpotent. A ring R is clean (respectively, unit-regular, nil-clean) if every element of R is clean (respectively, unit-regular, nil-clean). Its known that unit-regular rings and nil-clean rings are all clean. But there are questions of whether a nil-clean element is also clean and whether Jacobson's lemma holds for nil-clean elements. Let Z be the ring of integers and s∈Z. In the paper under review, using the matrix ((Z&Z s^2Z&Z)), prove the three results let a,b∈R. Then 1-ab is nil-clean does not imply that 1-ba is nil-clean, nil clean elements need not be clean, there are many unit-regular elements which are not clean.