Beyin metastazı gelişmiş meme kanserli hastaların klinikopatolojik özelliklerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of the clinicopathological characteristics of breast cancer patients with brain metastases
  1. Tez No: 936701
  2. Yazar: EGE TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKKAN EVRENSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Tedavisindeki ilerlemeler sağkalım sürelerini uzatmış, bu da metastaz insidansını artırmıştır. Meme kanserine bağlı ölümlerin başlıca nedeni uzak organ metastazları olup, beyin metastazı insidansı bakımından ikinci en sık solid organ tümörü olarak dikkat çekmektedir. Çalışmamızda Bursa Uludağ Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğine 01.01.2018-31.12.2023 tarihleri arasında tarihleri arasında başvuran patolojik olarak meme kanseri tanısı olup MRG veya BT görüntülemesi ile beyin metastazı eşlik eden 90 hastanın klinik ve patolojik özelliklerinin beyin metastazı gelişim süresi, beyin metastazı sonrası sağkalım ve genel sağkalımlarını etkileyen faktörler retrospektif olarak araştırıldı. Beyin metastazı gelişim süresi üzerinde incelenen 24 parametreden 3'ü tek değişkenli analizlerde anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women. Advances in its treatment have prolonged survival times, which has consequently increased the incidence of metastasis. Distant organ metastases are the primary cause of breast cancer-related deaths, and in terms of brain metastasis incidence, breast cancer stands out as the second most common solid organ tumor. In our study, we retrospectively analyzed the clinical and pathological characteristics of 90 patients diagnosed with breast cancer who presented to the Bursa Uludağ University Medical Oncology Outpatient Clinic between January 1, 2018, and December 31, 2023, and were found to have brain metastases through MRI or CT imaging. The study investigated factors affecting brain metastasis development time, post-brain metastasis survival, and overall survival. Among the 24 parameters examined concerning brain metastasis development time, three were found to be significant in univariate analyses.