Yer bağlılığının ve yaşam kalitesinin yerel halkın turizm algısı üzerindeki etkisinde yerelde yaşam süresinin düzenleyici rolünün belirlenmesi: İnanç turizm koridorunda bir araştırma
Determining the moderating role of length of residency in the impact of place attachment and quality of life on local people's perception of tourism: A study in the faith tourism corridor
  1. Tez No: 936703
  2. Yazar: GÖKHAN KADIRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Gün geçtikçe önemi artan turizm sektöründe yerel halkın tutumlarının belirli aralıklarla araştırılması geleceğe yönelik politikalar geliştirmek adına oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalarda destinasyon bağlamında çalışmalar yapıldığı görülmektedir ancak inanç turizmi gibi tematik alanların çalışmalara konu olduğu görülmemiştir. Dolayısıyla çalışmamızı özgün kılan önemli noktalardan biri de evrenimizdir. Bu öneme binaen bu projede, yerel halkın yer bağlılığının turizm algısı, yaşam kalitesi ve turizmini destekleme üzerindeki etkisinde yerelde yaşam süresinin rolünün ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde nicel araştırma yönteminin kullanılması uygun görülmüştür. Verilerin elde edilmesinde ise değişkenlere yönelik ölçek sorularından oluşan anket formu kullanılacaktır. Araştırmanın evrenini İnanç Turizmi Koridorunda yer alan Mardin, Şanlıurfa ve Hatay yaşayan 18 yaş üstü kişiler (3.302.023) oluşturmaktadır. Bu evrenden kolayda örneklem yöntemi ile her ilden 500 olmak üzere toplamda 1500 anketin toplanması hedeflenmektedir. Literatür taraması sonucunda oluşturulan çalışma modeli ile daha önce bir arada pek çalışılmamış olan yer bağlılığı, yaşam kalitesi ve yerelde yaşama süresi değişkenlerinin bir modelde kullanılması ile literatüre katkı sunulması ve turizm paydaşlarına öneriler geliştirilmesi, ulusal politikalara fayda sağlanması beklenmektedir. Araştırmada birincil veriler için öncelikle doğrulayıcı faktör analizi (DFA) kullanılarak ölçümlerin yeterliliği değerlendirilecek, daha sonra Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak ölçek boyutları arasında varsayılmış ilişkiler test edilecektir. Sahadan toplanacak veriler SPSS, AMOS VE Smart PLS istatistiki analiz programları aracılığıyla analiz edilecektir. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular yorumlanarak araştırma sorularına cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
In the tourism sector, which is becoming more important day by day, it is very important to investigate the attitudes of the local people at regular intervals in order to develop policies for the future. In the studies, it is seen that studies are carried out in the context of destinations, but it has not been seen that thematic areas such as faith tourism are the subject of studies. Therefore, one of the important points that makes our work unique is our universe. Due to this importance, in this project, it is aimed to reveal the role of local life time in the effect of local people's place attachment on tourism perception, quality of life and supporting tourism. For this purpose, it was deemed appropriate to use the quantitative research method. A questionnaire form consisting of scale questions for the variables will be used in obtaining the data. The population of the research consists of people over the age of 18 (3,302.023) living in Mardin, Şanlıurfa and Hatay located in the Faith Tourism Corridor. It is aimed to collect a total of 1500 questionnaires, 500 from each province, with the convenience sampling method from this universe. With the study model created as a result of the literature review, it is expected to contribute to the literature and to develop suggestions for tourism stakeholders, and to benefit national policies, by using the variables of place attachment, quality of life and duration of life in the local area, which have not been studied together before. In the research, first of all, the adequacy of the measurements will be evaluated by using confirmatory factor analysis (CFA) for primary data, and then the assumed relationships between scale dimensions will be tested using Structural Equation Modeling (SEM). The data to be collected from the field will be analyzed through SPSS, AMOS and Smart PLS statistical analysis programs. The findings obtained as a result of the analysis of the data will be interpreted and answers to the research questions will be sought.