Açık verilerin iş zekâsı çözümlerinde kullanımı: Türkiye dış ticaret verileri üzerine bir model önerisi
The use of open data in business intelligence solutions: A model proposal on Turkiye trade data
  1. Tez No: 936710
  2. Yazar: MURAT TAHA HINISLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında; açık veri kaynaklarının iş zekâsı teknolojilerinde kullanımı göstermek amacıyla bir model hazırlanmıştır. Bu modelde, Türkiye'nin 2013 – 2022 yıllarını kapsayan dış ticaret verilerine; Birleşmiş Milletler açık veri kaynaklarından erişilmiştir. Veriler üzerinde temizleme ve dönüştürme işlemleri uygulandıktan sonra bu veriler modele entegre edilmiştir. Modelin gelecek dönemlerde geliştirilme potansiyeli dikkate alınarak, uluslararası standartlara uygun verilerin ve güvenilir açık veri kaynaklarının kullanılmasına önem verilmiştir. Modelin tasarım ve geliştirme işlemleri tamamlanıp, test aşamasında Python kodlama dilinden faydalanılmış ve modelin tutarlılığı doğrulanmıştır. Bu çalışmada iki farklı teknoloji kullanılarak, kontrol mekanizması oluşturulmuştur. Modelde oluşabilecek hata ve eksiklerin fark edilerek giderilmesi için bu kontrol mekanizmasından faydalanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan modelin, uluslararası ticarette faaliyet gösteren işletmelerin ve kurumların kullanabileceği örnek bir dış ticaret iş zekâsı modeli olması hedeflenmiştir. Bu iş zekâsı modeli sayesinde ilgili yıllar içinde, Armonize Sistem hiyerarşisinde bir ürünün hangi ulaştırma modunu kullanarak hangi ülkeyle ticaretinin yapıldığı takip edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis; a model has been prepared to demonstrate the use of open data sources in business intelligence technologies. In this model, Turkey's foreign trade data covering the years 2013 - 2022 were accessed from the United Nations open data sources. After cleaning and transforming the data, these data were integrated into the model. Considering the potential for future development of the model, emphasis was placed on the use of data compliant with international standards and reliable open data sources. After the design and development of the model was completed, Python coding language was used in the testing phase and the consistency of the model was verified. In this study, a control mechanism was created by using two different technologies. This control mechanism was utilized to detect and eliminate errors and deficiencies that may occur in the model. The model used in this study is intended to be an exemplary foreign trade business intelligence model that can be used by businesses and institutions operating in international trade. Thanks to this business intelligence model, it will be possible to track, in the relevant years, which mode of transport is used for trading a product with which country within the hierarchy of the Harmonized System.