Reklamcılıkta dijital dönüşüm ve yapay zekanın reklamlarda kullanımı üzerine bir inceleme
A study on digital transformation in advertising and the use of artificial intelligence in advertising
- Tez No: 936711
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Reklamlar, bir kurumun bireylerde satın alma davranışı oluşturmak, bilgi vermek, tanınmak ve ikna etmek gibi amaçlarla hazırlanan, medyada yer ve zaman satın alarak yayınladığı her türlü faaliyet olarak tanımlanmaktadır. Gelişen teknoloji ile reklamlarda bir dönüşüm yaşanmış ve reklamcılık yeni bir boyut kazanmıştır. Bu dönüşüm sonucu dijital reklamcılık ortaya çıkmıştır. Dijital reklamcılık, kurumların reklam çalışmalarını internet ortamındaki araçlar üzerinden kitlelere iletmeleri olarak tanımlanmaktadır. Yapay zeka ise, bilgisayar yazılımları sayesinde kişilerin ses ve görüntülerinin taklit edilmesi işlevselliğine sahiptir. Yapay zeka teknolojisi tıpkı insanlar gibi konuşmayı, düşünmeyi, hareket etmeyi sağlayan, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan makine teknoloji olarak adlandırılmaktadır. İlk olarak kısıtlı alanlarda kullanılsa da günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu durum dijitalleşen reklam sektörünün getirdiği olanaklar ve bir makine öğrenmesi olan yapay zeka teknolojisinin reklamcılıkta nasıl kullanıldığının araştırılması önem taşımaktadır. Tez çalışmasında yapay zeka teknolojisinin reklamlarda, özellikle günümüz reklamcılığı olan dijital reklamcılık alanında kullanımını ortaya koyarak alana katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada yapay zeka teknolojisi ile hazırlanmış, basit rastlantısal olarak seçilen reklam filmleri göstergebilimsel analiz yöntemi ve odak grup görüşmesi yapılarak analiz edilmiştir. Yapay zeka teknolojisinin reklamlara sağladığı katkı, yaratıcılığı, gösterilenin altında yatan, asıl verilmek istenen mesajların hangi unsurlar aracılığıyla sağlandığı, avantaj ve dezavantajları ve örtük olan mesajların nasıl sunulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertisements are defined as any activity that an institution publishes by purchasing space and time in the media, prepared for the purposes of creating purchasing behavior in individuals, providing information, being recognized and persuading. With the developing technology, there has been a transformation in advertisements and advertising has gained a new dimension. As a result of this transformation, digital advertising has emerged. Digital advertising is defined as the communication of advertisement activities of institutions to the masses via tools on the internet. Artificial intelligence, on the other hand, has the functionality of imitating the voices and images of individuals thanks to computer software. Artificial intelligence technology is called machine technology that emerges with the development of technology, which enables people to speak, think and move just like humans. Although it was first used in limited areas, it is used in many areas today. This situation is important to investigate the opportunities brought by the digitalizing advertising sector and how artificial intelligence technology, which is a machine learning, is used in advertising. The thesis study aims to contribute to the field by revealing the use of artificial intelligence technology in advertisements, especially in the field of digital advertising, which is today's advertising. In this study, simple randomly selected advertisement films prepared with artificial intelligence technology were analyzed by semiotic analysis method and focus group interview. The contribution of artificial intelligence technology to advertisements, its creativity, the underlying elements of what is shown, the main messages intended to be given, the advantages and disadvantages, and how the implicit messages are presented have been determined.