Experimental analysis of friction stir welding
Sürtünme karıştırma kaynağının deneysel analizi
  1. Tez No: 936717
  2. Yazar: OZAN OFLAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, 4 mm kalınlığında alüminyum 5754 plakalar uçtan kaynaklanmıştır. Uygulanan FSW yöntemi sonucunda malzemeler üzerinde mekanik karakterizasyon ve iç yapı analizi yapılmıştır. Mekanik karakterizasyon kapsamında çekme testi ve sertlik testi uygulanmış ve sonuçlar test matrisine göre değerlendirilmiştir. Ayrıca kaynak sonrası iç yapıda gözlenen değişimler SEM analizi ile raporlanmıştır. FSW yönteminin bir dezavantajı, mil üzerine uygulanan aşırı yüktür. Bu çalışmanın amacı, milin en az yüke maruz kaldığı parametreleri, özellikle dönme ve ilerleme hızlarını belirlemektir. Tüm elde edilen sonuçlar matematiksel korelasyon ile incelendi. Sürtünme karıştırma kaynağı girdi parametrelerinden optimum sertlik, çekme dayanımı ve kuvvet çıktıları için sürtünme karıştırma kaynağı parametreleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 4 mm thick aluminium 5754 plates were butt welded. As a result of the applied FSW method, mechanical characterization and internal structure analysis were performed on the materials. Within the scope of mechanical characterization, tensile test and hardness test were applied, and the results were evaluated according to the test matrix. Additionally, the changes observed in the internal structure after welding were reported by SEM analysis. One disadvantage of the FSW method is the excessive load exerted on the spindle. The aim of this study is to identify the parameters, specifically rotational and traverse speed, at which the spindle experiences the least load. All obtained results were examined by mathematical correlation. Friction stir welding parameters were determined for optimum hardness, tensile strength and force outputs from friction stir welding input parameters.