Eğilme altında çentikli kirişlerde farklı malzemeler için boyut etkisi
Size effect tests of notched beams in bending with different materials
- Tez No: 93675
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada basit mesnetli, üç nokta yüklemesi altında açıklık ortasında çentik içeren farklı boyutlu kirişlerin deney sonuçlan verilmiştir. Deney numuneleri normal beton, yüksek dayanımlı beton, hafif beton ve çelik lifli betondan yapılmış olup en büyük agrega çapı 10 mm dir. Üç farklı uzunlukta (200, 400 ve 800 mm), ve üç farklı yükseklikte (40, 80, ve 160 mm), üçüncü boyut sabit (40 mm) kirişler denenmiştir. Kirişler iki boyutta farklı, geometrik olarak benzerdir. Sonuçlar Bazant'ın önerdiği yaklaşık boyut etkisi ifadesini sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Boyut etkisi, kırılma enerjisi, gevrek, sünek, kırılma bölgesi, çatlak, göçme
Özet (Çeviri)
In this study the results of simply supported three point bend beams of different sizes containing notch at the mid span are reported. The specimens were made of normal concrete, high strength concrete, light weight concrete and steel fiber concrete with maximum aggregate size 10 mm. Beams of the three different length ( 200, 400 and 800 mm) and three different heights (40, 80 and 160 mm) were tested. The beams were geometrically similar in two dimensions. The results reveal the size effect which can be approximately proposed by Bazant. Key Words :Size effect, fracture energy, brittle, ductile, fracture zone, crack, failure