Bazı doğal bitkilerde kurşun absorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of lead absorbtion in some natural plants
- Tez No: 93676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada pilot bölge olarak Ankara-İstanbul yolu seçilmiş ve bu bölgede yetişen Atriplex, Chenopodium, Xanthium, Diplotaxis, Conyza, Medicago, Cohıtea ve Convolvulus.bitkileri incelenmiştir. Bitkiler kök, gövde ve yapraklar olacak şekilde bir bütün olarak alınmış, ve numune oluşturulurken her bir kısımdan (kök,gövde,yaprak) eşit kütlede parçala alınmıştır. Numuneler fırında 800 °C 'da kavrulduktan sonra HNO3- HCIO4 ile çözünürleştirme işlemine tabi tutulmıştır. Son aşamada asidin fazlası buharlaştırılıp, numune su ile balon jojelerde seyreltilerek analiz çözeltiler hazırlanmış ve DPP ile kurşun muhtevaları belirlenmiştir. Kurşun muhtevaları ile bitki cinsleri arasındaki ilişki incelerek en çok kurşun tutan bitki cins/cinsleri tesbit edilmiştir. Daha sonra bu bitkilerin doğal ömrü, yayılımı, bolluğu araştırılmış ve en uygun bitki olarak Atriplex ve Xanthium seçilmiştir. Bu arada, bitkilerin kurşun absorbsiyonunun yol kenarından uzaklaştıkça nasıl değiştiği incelenmiş ve bir ilişki kurulmaya çalışıldı. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Diferansiyel puis polarografisi, Atriplex, Chenopodium.Xanthium, Diplotaxis,Conyza, Medicago, Colutea ve Convolvulus, Kurşun, Absorpsiyon Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erdoğan HASDEMİR
Özet (Çeviri)
In this study, Ankara-Istanbul highway was chosen as the pilot area and A triplex, Chenopodhtm, Xanthium, Diplotaxis, Conyza, Medicog, Cohitea and Convolvulus which are plants growing in this area was examined. The plants which consist of root, body and leaves were taken as a whole and when a sample was made, equal forts were taken from root, body and leaf at all plants. After samples were roasted at 800 degrees of Celsius in an oven, they were dissolved with HNO3-HCIO4. At the last part excess amount of acid was vaporized then samples were prepared by being diluted with distilled water in conical flask and lead amount was determined by means of DPP. The relation between lead amount and types of plants was examined and type / types of plants which has/have the greatest amount of lead determined. After that, natural life span, range and abundance of these plants were sought and Atriplex and Xanthium were chosen as suitable plants. By the way in the addition how lead absorption of plants alters getting away from edge of the highway was examined and one correlation was set up. Science Code : Key words : Differential Pulse Polarography, Atriplex, Chenopodhtm, Xanthium, Diplotaxis, Conyza, Medicago, Coin tea and Convolvulus, Lead, Adsorbtion Number of pages: 96 Advisor of Thesis : Associate Professor Dr.Erdoğan HASDEMİR