An Old and New View at The Cholinergic Hypothesis in Alzheimer's Disease: Therapeutic Implications
Alzheimer Hastalığında Kolinerjik Hipoteze Eski ve Yeni Bir Bakış: Tedaviye Yönelik Çıkarımlar
  1. Tez No: 936768
  2. Yazar: AHMET EMİR ABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. DIANA CASH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Nöroloji, Biology, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kıng's College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), bellek kaybı ve bilişsel bozukluklara yol açan en yaygın demans türüdür. AH'ye yol açan biyomekanizmalar tam olarak bilinmemektedir. Kolinerjik hipotez, kolinerjik nöronların ölümünün ve asetilkolinin sinyal iletimindeki eksikliğin, AH'ye yol açan nörokimyasal dengesizliğin başlangıç noktası olduğunu öne sürmektedir. Sigara bırakma tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Tx, alfa 7 nikotinik asetilkolin reseptörlerine (α7nAChR) bağlanarak hücrenin kalsiyum geçirgenliğini değiştirir ve asetilkolin sinyal iletimini düzenler. Bu çalışmanın amacı, Tx'in 5xFAD fare modelinde Alzheimer patolojisini iyileştirip iyileştirmediğini araştırmaktır. Tx'in amiloid plaklarının sayısını azaltacağı ve plakların, yeni optimize edilmiş bir görüntüleme yöntemi olan manganezle geliştirilmiş MRI (MEMRI) ile görüntülenebileceği hipotez edilmiştir. Devam eden araştırmalar kapsamında, hipokampusta amiloid plaklarının görüntülenmesi başarılı olmuş, ancak daha küçük kortikal plaklar tespit edilememiştir. Ayrıca, bu araştırma Fasudil ilacıyla tedavi edilen TgF344-AD sıçan modelinde astrositlerin rolünü incelemiştir. Fasudil, AH'de plakları ve inflamasyonu azaltabilmiştir, bu nedenle tedavi sırasında gerçekleşen reaktif astrogliozisin Fasudil tarafından azalacağı hipotez edilmiştir. Sonuçlar anlamlı olmasa da, astrositlerin oranı beyin bölgeleri arasında farklılık göstermiş ve tedavi edilen sıçanların ortalama astrosit sayısı, tedavi edilmeyenlere kıyasla daha yakın olmuştur. Tx ile ilgili astrositler üzerine yapılan ileri araştırmalar, α7nAChR'lerin astrositlerdeki rolünün AH patolojisinin tetikleyici faktörlerinden biri olup olmadığını ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is the most prevalent type of dementia that causes loss of memory and cognitive deficits. Biomechanisms that lead to AD are not fully known. The cholinergic hypothesis suggests that death of cholinergic neurons along with lack of acetylcholine in signaling is the starting point for neurochemical imbalance which causes AD. A drug used for smoking cessation, Tx, is able to bind to alpha 7 nicotinic acetylcholine receptors (α7nAChRs), which changes the calcium permeability of the cell and regulates the acetylcholine signaling. It was aimed to investigate the effect of Tx on 5xFAD mice model to understand if Tx can ameliorate AD pathology. It was hypothesized that Tx will reduce the number of amyloid plaques and that plaques can be observed by a newly optimized imaging method, manganese-enhanced MRI (MEMRI). Within the scope of ongoing research it was a success to visualize amyloid plaques in the hippocampus, even though smaller cortical plaques were not detectable. Additionally, this research investigated the role of astrocytes in the TgF344-AD rat model treated with the drug, Fasudil. Fasudil was able to reduce plaque and inflammation in AD, so it was hypothesized that reactive astrogliosis happening during AD, would be decreased by fasudil. Although results were non-significant the ratio of astrocytes differed between brain areas, and the mean astrocyte count of treated rats were closer to wild type compared to untreated. Further research on the astrocytes relating to drug Tx can reveal the significance of α7nAChRs on astrocytes as a driving factor for AD pathology.