Acil serviste iskemik inme tanısı alan hastaların tam kan sayımı parametreleri ile erken dönem mortalite ilişkisi
  1. Tez No: 417325
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET BİLDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Akut iskemik inme, kalp hastalıkları ve kanserlerin ardından en sık üçüncü ölüm nedeni, Türkiye'de ve tüm Dünyada morbiditenin önde gelen nedenleri arasındadır. Bu çalışmada, kolay ulaşılabilir, ucuz ve hızlı bir test olan tam kan sayımı parametreleri ile iskemik inmenin erken dönem mortalite ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal Metod: Bu çalışma, retrospektif -arşiv taraması çalışması- olarak düzenlendi. 01 Eylül 2013 – 31 Ağustos 2015 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisi'ne başvurup iskemik inme tanısı alan hastalar çalışıldı. Hastaların demografik bulguları, ek hastalıkları, tam kan sayımı parametreleri, görüntüleme testleri, acil serviste kalış süresi, hastanede yatış süresi, 7.günde ölüm ve 30.günde ölüm durumları not edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 422 iskemik inmeli hastanın yaş ortalaması 69,95±12,26 olarak hesaplandı. Hastaların 221'i (%52,4) erkek, 201'i (%47,6) kadındı. Hastaların özgeçmişlerinde %68.5 oranı ile hipertansiyon en sık görülen hastalıktı. Araştırma grubunda ilk 7 günde ölüm oranı %2,1 iken, ilk 30 günde ölüm oranı %5,2 olarak bulundu. İlk 7 gün ölen hasta grubunun Nötrofil/Lenfosit Oranı ortalaması yaşayanlardan anlamlı olarak yüksekti (p=0,013). İlk 7 gün içinde ölüm için Nötrofil/Lenfosit Oranı 4,12 cut-off değerinin % 77,8 sensivitesi, % 68,5 spesifitesi bulundu. 30 gün içinde ölen hastaların Eritrosit Dağılım Genişliği değerleri, yaşayan hastalarla karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı yüksek saptandı (p=0,006). İleri yaş, kalp yetmezliği ve atrial fibrilasyon erken mortalite için anlamlı bir risk faktörü olarak bulundu (sırasıyla p=0,004, p=0,001 ve p=0.007) Sonuç: Sonuç olarak iskemik inmeli hastalarda tam kan sayımı parametrelerinden ilk 7 gün içindeki mortalite için Nötrofil/Lenfosit Oranı, ilk 30 gün içindeki mortalite için ise Eritrosit Dağılım Genişliği prediktif olabilir. Hastalarda ek olarak kalp yetmezliği ve/veya atrial fibrilasyon bulunması ve ≥65 yaş erken mortalite riskini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Acute ischaemic stroke is the third most common cause of death after heart diseases and cancers. Stroke is a leading cause of morbidity in Turkey and all over the World. In this study we aimed to investigate the realtionship between complete blood count parameters which is easily accessible, cheap and quick and early mortality of ischaemic stroke. Material Method: This study designed as retrospective archive research. Between September 1, 2013 and August 31, 2015 we study the patients that diagnosed acute ischaemic stroke in the Gazi University Medical School Emergency Department. Demographic datas, comorbidities, complete blood count parameters, imaging test results, length of stay in ED, first 7-day-mortality status and 30-day-mortality status of included patients were noted. Results: Included 422 stroke patients' median age was 69,95 years. %52,4 of the patients is men and %47,6 is women. Hipertension is the most comman comorbidity (% 68) of patients. 7-day-mortality rate was 2,1 % ande 30-day-mortality rate was 5,2 %. The median NLR values are statistically significant higher in 7-day-mortality group than survivors (p=0,013). 4,12 cut-off value was accepted for NLR and % 77,8 sensitivity, % 68,5 spesivity was calculated. The median RDW values are statistically significant higher in 30-day-mortality group than survivors (p=0,006). Older age, heart failure and atrial fibrilation were risk faktors for early mortality of stroke patients (respectively p=0,004, p=0,001 ve p=0.007). Conclusion: As a result in stroke patients, NLR for first 7-day-martality and RDW for first 30-day-maotality may be predictive. Heart failure and/or atrial fibrilation and older than 65-year-old are risk factors for early mortality in stroke patients.