Kozmesötik biyoaktif peptit sentezi ve lipozomal enkapsülasyonu
Cosmeceutical bioactive peptide synthesis and liposomal encapsulation
- Tez No: 936787
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAHİR GÜNKARA, PROF. DR. SERAP ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kozmesötik terimi, terapötik etkilere sahip kozmetik ürünleri temsil etmektedir. Kozmesötik peptitler, nörotransmitter inhibitör peptitler, taşıyıcı peptitler ve sinyal peptitleri olarak biyoaktif moleküller arasında önemli bir yere sahiptir. Nörotransmitter inhibitör peptit grubunda bulunan biyomimetik asetil hekzapeptit- 8, yüzdeki kırışıklık önleyici ve yaşlanma karşıtı özellikleriyle bilinmekle birlikte Blefarospazm hastalığının tedavisinde, Botulinum toksini alternatifi olarak kullanılmıştır. Peptitler hem farmasötik hem de kozmetik uygulamalarda topikal olarak kullanılabilmektedir. Ancak biyolojik sistemdeki stabiliteleri, biyouyumlulukları, toksisiteleri ve cilt geçirgenlikleri bu kullanımlarda sınırlayıcı olabilmektedir. Bu tez kapsamında iyi tanımlanmış kırışıklık önleyici ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip nörotransmitter inhibe edici biyomimetik bir peptit olan asetil hakzapeptit-8 (AHP-8), geleneksel katı faz peptit sentezi (SPPS) metodolojisi ile Fmoc/tBu koruma grubu stratejisi benimsenerek sentezlenmiştir. Sentezlenen peptidin karakterizasyonu LC-ESI-MS cihazında kromatografik ve spektroskopik yöntemler ile belirlenmiştir. Molekül ağırlığı doğrulanan peptit dizisi preparatif HPLC cihazı ile kromatografik olarak saflaştırılmıştır. Saflaştırılan AHP-8 peptidi, peptit stabilitesinin ve cilt geçirgenliğinin arttırılması, yüksek biyouyumluluk ve düşük toksisite göstermesi amacıyla literatürde ilk kez PC (fosfatidilkolin) bazlı nanolipozomlara sonikasyon tekniği kullanılarak enkapsüle edilmiştir. Üretilen nanolipozomal sistemlerin sentez başarısının değerlendirilmesi ileri karakterizasyon teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nanolipozomların reaksiyon verimi gravimetrik yöntem ile, enkapsülasyon etkinliği ve peptit yükleme kapasitesi nanolipozomal sistemlerin organik çözücüler içerisinde dağıtılmasının ardından kromatografik yöntemler ile belirlenen pik alanları yoluyla hesaplanmıştır. Lipozomal nanopartiküllerin boyutları ve boyut dağılımları dinamik ışık saçılımı (DLS) metodu ile, yüzey yükleri elektroforetik ışık saçılımı (ELS) metodu ile belirlenmiştir. Asetil hekzapeptit-8'in ve fosfotidilkolinin fonksiyonel gruplarının analiz edilmesi ve peptit yüklenmiş nanolipozomal sistemlerin enkapsülasyon başarısının değerlendirilmesi Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ile gerçekleştirilmiştir. Lipozomal nanopartiküllerin morfolojileri, boyutları ve boyut dağılımı homojenliği alan emisyonlu taramalı elektron mikroskopisi (FE-SEM) yöntemi ile analiz edilmiştir. Serbest asetil hekzapeptit-8, boş ve peptit yüklenmiş lipozomal nanopartiküllerin fare fibroblast (L929) hücre hatları üzerindeki biyouyumlulukları, MTT (3- (4,5dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür) yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term“cosmeceutical”represents cosmetic products with therapeutic effects. Cosmeceutical peptides hold a significant position among bioactive molecules, classified as neurotransmitter inhibitor peptides, carrier peptides, and signal peptides. Acetyl hexapeptide-8, a biomimetic peptide within the neurotransmitter inhibitor peptide group, is known for its anti-wrinkle and anti-aging properties on facial skin and has been used as an alternative to Botulinum toxin in the treatment of blepharospasm. Peptides can be applied topically in both pharmaceutical and cosmetic applications. However, their stability in biological systems, biocompatibility, toxicity, and skin permeability may pose limitations in these applications. In this context, acetyl hexapeptide-8, a well-defined biomimetic peptide with antiwrinkle and anti-aging properties that functions as a neurotransmitter inhibitor, was synthesized using the conventional solid-phase peptide synthesis (SPPS) methodology with the Fmoc/tBu protection group strategy. The characterization of the synthesized peptide was performed using chromatographic and spectroscopic methods on an LC-ESI-MS instrument. The peptide sequence, whose molecular weight was confirmed, was purified from impurities using preparative HPLC, yielding a high-purity product. The pure AHP- 8 peptide was encapsulated in phosphatidylcholine (PC)-based nanoliposomes using the sonication technique for the first time in the literature to enhance peptide stability and skin permeability while ensuring high biocompatibility and low toxicity. The synthesis success of the produced nanoliposomal systems was evaluated using advanced characterization techniques. The reaction yield of nanoliposomes was determined by the gravimetric method, while encapsulation efficiency and peptide loading capacity were calculated based on peak areas obtained from chromatographic analyses following the dispersion of nanoliposomal systems in organic solvents. The sizes and size distributions of liposomal nanoparticles were determined using the dynamic light scattering (DLS) method, while surface charge analysis was conducted via the electrophoretic light scattering (ELS) method. To analyze the functional groups of acetyl hexapeptide-8 and phosphatidylcholine and to assess the encapsulation efficiency of peptide-loaded nanoliposomal systems, spectra obtained through Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) were utilized. The morphology, size, and size distribution homogeneity of liposomal nanoparticles were analyzed using field emission scanning electron microscopy (FE-SEM). Additionally, the biocompatibility of free acetyl hexapeptide-8, empty liposomal nanoparticles, and peptide-loaded liposomal nanoparticles was assessed using the MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5- diphenyltetrazolium bromide) assay on murine fibroblast (L929) cell lines.