Borderline kişilik özellikleri ile romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ve reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between borderline personality traits, romantic relationship obsessions and compulsions, and rejection sensitivity
- Tez No: 936788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mevcut çalışmada borderline kişilik özellikleri ile romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ve reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkilerin incelenmesini amaçlanmıştır. Mevcut araştırma nicel analiz yöntemlerinden ilişkisel tarama metodu kullanılarak hazırlanmıştır. 2023 yılında çalışmaya gönüllü destek sağlayan 18-35 yaş aralığında bulunan, 286 (%71.5) kadın ve 114 (%28.5) erkek olmak üzere toplam 400 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada örneklem metodu olarak kolayda örmekleme kullanılmıştır. Araştırmanın amacına yönelik olarak katılımcılara, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Ölçeği, Yetişkin Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonlar Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular Sosyal Bilimler İstatistik Programı (SPSS 27.0) kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz yöntemlerinden; Normal Dağılım Analizi, değişkenler arası ilişkiyi tespit etmek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi, değişkenlerin yordayıcılık ve aracılık etkisini analiz etmek için Doğrusal ve Çoklu Regresyon Analizleri, gruplar arası farkı incelemek için Bağımsız Örneklemler T-Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları borderline kişilik özellikleri ile romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ve reddedilme duyarlılığı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Reddedilme duyarlılığı, borderline kişilik özellikleri ile romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları arasındaki arasındaki ilişkide kısmen aracılık etmiştir. Mevcut araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda borderline kişilik özellikleri ve romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonlarının, reddedilme duyarlılığında risk faktörü olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the relationships between borderline personality traits, romantic relationship obsessions and compulsions, and rejection sensitivity. The current research was prepared using the relational survey method, one of the quantitative analysis methods. The research involved a total of 400 voluntary participants aged 18-35 who assisted in the study in 2023, consisting of 286 (71.5%) females and 114 (28.5%) males. Convenient sampling was used as the sampling method in the research. In line with the research purpose, participants were administered a Socio-Demographic Information Form, Borderline Personality Questionnaire, Adult Rejection Sensitivity Questionnaire, Relationship Obsessive Compulsive Inventory. The data obtained in the research were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS 27.0). Statistical analysis methods such as Normal Distribution Analysis, Pearson Correlation Analysis to determine the relationship between variables, Linear and Multiple Regression Analyses to analyze predictability and mediating effects of variables, and Independent Samples T-Test to examine group differences were used. The research results showed a positive relationship between borderline personality traits, romantic relationship obsessions and compulsions, and rejection sensitivity. Rejection sensitivity partially mediated the relationship between borderline personality traits and romantic relationship obsessions and compulsions. Based on the findings obtained from the current research, it has been determined that borderline personality traits and obsessions and compulsions in romantic relationships may be risk factors in rejection sensitivity.