Türk ticaret hukuku çerçevesinde merkeziyetsiz otonom organizasyonlar (DAOs)
Decentralized autonomous organizations (DAOs) within the framework of Turkish commercial law
  1. Tez No: 936818
  2. Yazar: BATUHAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HALİL ÇONKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Merkeziyetsiz otonom organizasyonları (DAOs) ele aldığımız tezimizde DAO'lar başta adi ortaklık olmak üzere ticaret ve sermaye piyasası hukukunun alanına giren konular bakımından özel olarak incelenmiştir. Birinci bölümde DAO'ların teknolojik ve felsefi altyapısını oluşturan unsurlar tarihsel gelişim süreçleri nazara alınarak açıklanmış, DAO'lar için neden ve nasıl önemli oldukları üzerinde bilhassa durulmuştur. Bu bölümde DAO'lar türleri ve ilk örnekleri bakımından sınıflandırılarak incelenmiş; Türk ve yabancı öğretinin DAO'lara yaklaşımı DAO'ların arz ettiği fayda ve tehlikelerle birlikte tespit edilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde başta kara Avrupası ve Anglosakson hukuk sistemleri olmak üzere DAO'ların farklı hukuk sistemlerinde nasıl sınıflandırıldığı tespit edilerek Türk hukukunda DAO'ların adi ortaklık vasfını haiz olup olamayacağı ve DAO ile kullanıcıları arasındaki hukuki ilişkinin kâra katılmalı tüketim ödüncü sözleşmesi olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceği incelenmiştir. DAO'ların hukuki niteliğine ilişkin görüşlerimize yer verildikten sonra DAO yönetim tokenlarının Amerikan ve Türk sermaye piyasası hukukları çerçevesinde hukuki niteliği irdelenmiştir. DAO'ların adi ortaklık vasfını haiz olabileceği ve DAO yönetim tokenlarının SPK'nin yetki alanına girdiği sonucuna varıldıktan sonra tezimizin üçüncü bölümünde DAO'lara adi ortaklığa dair TBK'de yer alan hükümlerin nasıl ve ne ölçüde uygulanabileceği tartışılmış; DAO'ların sıklıkla gösterdiği faaliyetlerin SerPK'deki görünümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, decentralized autonomous organizations (DAOs) have been specifically examined within the scope of topics that fall under commercial and capital markets law, with a primary focus on ordinary partnerships. In the first chapter, the elements that constitute the technological and philosophical foundations of DAOs have been explained, considering their historical development processes. Emphasis has been placed on why and how these elements are significant for DAOs. In this section, DAOs have been classified and analyzed in terms of their types and early examples. Along with the benefits and risks they present, the approach of Turkish and foreign scholarship to DAOs has been identified. In the second chapter of the thesis, how DAOs are classified within different legal systems, particularly Continental European and Anglo-Saxon legal systems, has been determined. In this context, it has been analyzed whether DAOs can qualify as ordinary partnerships under Turkish law and whether the legal relationship between DAOs and their users can be considered as a mutuum contract. After presenting our views on the legal nature of DAOs, the legal characteristics of DAO governance tokens have been examined within the framework of American and Turkish capital markets law. After concluding that DAOs may qualify as ordinary partnerships and that DAO governance tokens fall within the jurisdiction of the SPK, the third chapter of the thesis discusses how and to what extent the provisions of the TBK regarding ordinary partnerships may be applied to DAOs. Furthermore, the activities that DAOs frequently engage in have been analyzed within the context of the SerPK.