Çağdaş Kore fotoğraf sanatına güncel bir bakış
  1. Tez No: 936838
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN BERK
  3. Danışmanlar: PROF. HALİS OZAN BİLGİSEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çağdaş Kore fotoğraf sanatı, Kore'nin hızla değişen sosyal, kültürel ve politik yapısını yansıtan ve yorumlayan bir alan olarak dikkat çekmektedir. Koreli fotoğrafçılar hem tarihsel hem de modern temalar aracılığıyla kimlik, bellek, cinsiyet, modernleşme gibi konuları derinlemesine incelemekte ve bu konular üzerine özgün sanatsal ifadeler geliştirmektedirler. Kore'deki fotoğraf sanatı, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Batı'dan gelen etkilerle tanışmış ve bu dönemde büyük bir dönüşüm geçirmiştir. İlk fotoğraf stüdyolarının açılması, Kore fotoğrafçılığının gelişiminde önemli bir kilometre taşı olmuştur. Fotoğraf, kısa sürede hem sanatsal bir ifade aracı hem de toplumsal bir belge olarak kabul görmüştür. Koreli fotoğrafçılar, Batılı meslektaşlarının teknik ve estetik yeniliklerinden ilham alarak kendi ulusal kimliklerini ve estetik anlayışlarını yansıtan özgün eserler üretmeye başlamışlardır. Çağdaş Kore fotoğraf sanatının gelişiminde, toplumsal değişimlerin ve politik dönüşümlerin etkisi büyük olmuştur. Kore Savaşı'nın yarattığı tahribat, ülkedeki siyasi çalkantılar ve hızlı modernleşme süreçleri, fotoğrafçıların eserlerinde önemli temalar olarak öne çıkmıştır. Bu süreçte, fotoğrafçılar gerçekçiliği ve toplumsal eleştiriyi ön plana çıkaran çalışmalara imza atarak, Kore toplumunun farklı katmanlarını ve dinamiklerini yansıtmışlardır. Bu çalışma, çağdaş Kore fotoğraf sanatının öncülerini ve onların sanatsal yaklaşımlarını ele alarak, fotoğrafın Kore toplumundaki rolünü ve etkisini incelemektedir. Koreli fotoğrafçıların eserleri, yalnızca estetik değerleriyle değil, aynı zamanda toplumsal bellek ve kimlik üzerine yaptıkları derinlemesine analizlerle de dikkat çekmektedir. Fotoğrafın, bir sanat formu olarak nasıl evrildiği ve Kore'nin modernleşme sürecinde nasıl bir yer edindiği, bu incelemenin merkezinde yer almaktadır. Bu bağlamda, Kore fotoğraf sanatı, sadece bir görsel ifade aracı olarak değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel bir analiz aracı olarak da büyük bir öneme sahiptir. Fotoğrafçıların eserleri, toplumun geçmişten günümüze nasıl bir dönüşüm geçirdiğini ve bu dönüşümün bireyler üzerindeki etkilerini gözler önüne sermektedir. Kore fotoğrafçılığının bu dinamik yapısını anlamak, fotoğrafın sanat ve toplum üzerindeki etkisini derinlemesine kavramak için kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Contemporary Korean photography has evolved beyond merely capturing memories or documenting events; it has become a crucial tool for understanding the aesthetic and cultural dynamics of society. In this context, contemporary Korean photography stands out as a field that reflects and interprets Korea's rapidly changing social, cultural, and political landscape. Korean photographers delve deeply into themes of identity, memory, and social change through both historical and modern subjects, developing unique artistic expressions on these topics. Photography in Korea was introduced to Western influences at the end of the 19th century and the beginning of the 20th century, undergoing a significant transformation during this period. The opening of the first photography studios marked a significant milestone in the development of Korean photography. Photography quickly gained acceptance as both an artistic means of expression and a social document. Inspired by the technical and aesthetic innovations of their Western counterparts, Korean photographers began to produce unique works that reflected their national identity and aesthetic sensibilities. The development of contemporary Korean photography has been greatly influenced by social changes and political transformations. The devastation wrought by the Korean War, political turmoil, and rapid modernization have emerged as significant themes in the works of photographers. During this period, photographers created works emphasizing realism and social criticism, reflecting the various layers and dynamics of Korean society. This study examines the pioneers of contemporary Korean photography and their artistic approaches, exploring the role and impact of photography in Korean society. The works of Korean photographers are notable not only for their aesthetic values but also for their in-depth analyses of social memory and identity. Central to this examination is how photography has evolved as an art form and how it has positioned itself within Korea's modernization process. In this context, Korean photography holds significant importance not only as a visual means of expression but also as a tool for social and cultural analysis. The works of photographers vividly illustrate how society has transformed from the past to the present and the effects of these transformations on individuals. Understanding the dynamic nature of Korean photography is critical for deeply comprehending the impact of photography on art and society.