Şanlıurfa yöresinden toplanan tek yıllık yoncaların (medicago L.) morfolojik ve tarımsal özellikleri üzerine araştırmalar
Researche on morphological and argonomic characters of annual medics (medicago L.) colledted from Şanlıurfa region
- Tez No: 93686
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA YÖRESİNDEN TOPLANAN TEK YILLIK YONCALARIN (Medicago L.) MORFOLOJİK VE TARIMSAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Didem ILGINOGLU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 64 Tek yıllık yoncalar Medicago cinsine ait olup büyüme ve gelişmelerini bir yıl içinde tamamlarlar. Tek yıllık türler Orta Asya, Anadolu ve Akdeniz ülkelerinde farklı sıcaklık ve büyüme mevsiminde doğal olarak yetişmektedir. Şanlıurfa'da 1997 ve 1998 yıllarında Fakülte Bahçesi, Tülmen, Kuşluca ve Karaköprü Köyleri ile Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şanlıurfa Araştırma Enstitüsüne bağlı Tek Tek araştırma istasyonundan yonca örnekleri ve baklaları toplanarak Ziraat Fakültesi Tarla Bitktileri Bölümünde teşhisi yapılmıştır (1). Bitki materyali toplanan yerlerden toprak örnekleride alınarak toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda; Medicago coronata, Medicago minima, Medicago noeana, Medicago orbicularis, Medicago polymorpha var. polymorpha, Medicago polymorpha var. vulgaris, Medicago radiata, Medicago rigidula var.agresüs, Medicago rigidula var. cinerascens, Medicago rigidula var. rigidula, Medicago rigidula var. submitis ve Medicago rotata türleri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tek Yıllık Yoncalar, Morfolojik ve Tarımsal özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESEARCHE ON MORPHOLOGICAL AND AGONOMIC CHARACTERS OF ANNUAL MEDICS (Medicago L.) COLLECTED FROM ŞANLIURFA REGION Didem İLGİNO?LU Harran University Gaduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 1999, Page: 64 Annual medics belong to the genus Medicago (Medicago L.) and they complete their life cycle in a year, generally they germinate in autumn gow through winter and spring and set seed in early summer. They are distributed mainly in the Central Asia, Asia minor and Mediterranean countries. During the plant collection Medicago coronata, Medicago minima, Medicago noeana, Medicago orbicidaris, Medicago polymorpha var. polymorpha, Medicago polymorpha var. vulgaris, Medicago radiata, Medicago rigidula var.agrestis, Medicago rigidula var. cinerascens, Medicago rigidula var. rigidula, Medicago rigidula var. sabmitis and Medicago rotata. Their identification were made at the Field Crops Department of Agicultural Faculty. KEYWORDS: Annual Medics, Morphological and Argonomic Characteristics.