Park ve bahçelerde kenar bitkisi budamalarında prototip budama makinası geliştirilmesi üzerine bir araştırma
An investigation on improving of prototype pruning machine for pruning of edge plants at the parks and gardens
- Tez No: 93687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi PARK VE BAHÇELERDE KENAR BİTKİSİ BUDAMALARINDA PROTOTİP BUDAMA MAKÎNASI GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Abdülkadir AÇAR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı 1999, Sayfa: Budamanın zor ve zaman alıcı bir İşlem olmasından dolayı, kenar, süs ve çit bitkilerinin budanması amacıyla bir universal şekil budama makinası geliştirilmiştir. Geliştirilen bu makinada güç bir elektrik motorundan alınmaktadır. Elektrik motorundan hareket kayış-kasnak sistemleri ve redüktörler (hız düşürücü) ile biçme sistemlerine iletilmektedir. Prototip makinada yan dalların budanması için düşey düzlemde hem kendi ekseni etrafında hem de budama yüksekliğinde hareket eden bir yan döner bıçak bulunmaktadır. Bitkinin tepe kısminin budanması için de bir alternatif gidip-gelme hareketi yapan, makaslama kesme ile budama yapan makaslama kesme düzeni bulunmaktadır. Bu tip makinalann geliştirilmesi ile biçme işlemlerinde çalışma kolaylığının sağlanması yanında işin kalitesi de arttırılmaktadır. Ayrıca, biçme işleminde çalışan kişinin iş veriminden yüksek oranda faydalanılmakta, zaman, işgücü ve enerji tasarrufu da sağlanabilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Prototip Budama Makinası, Kenar Bitkileri, Budama IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON IMPROVING OF PROTOTYPE PRUNING MACHINE FOR PRUNING OF EDGE PLANTS AT THE PARKS AND GARDENS Abdiilkadir AÇAR Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Mechanization 1999, Page: Pruning is hard and time wasteful operation. Because of this, an universal shaper pruning machine is improved for pruning of border, ornamental and edge plants. In this machine, power is taken from an electrical engine. Action from electrical engine is translated into cutting system with belt and hoop systems and reductors. To prune lateral branches in prototype machine, a lateral turning knife which is acted both its axis and in pruning height vertically. To prune top cutting, an alternative forward and back action and to pruning with scissors it has scissors cutting system. With improving this kind of machine, it will provide both working easiness and increase in work quality. Furthermore, the person pruning with this machine will be able to produce the a lot of work in a short time and saving energy will be provide as well. KEY WORDS: Prototype Pruning Machine, Edge Plants, Pruning v