Hayata kast sebebi ile boşanma
Divorce by reason of attempt against life
- Tez No: 936867
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞIPKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
Hayata kast boşanma sebebi Türk Medeni Kanunu'nun 162. maddesinde düzenlenmiş özel ve mutlak bir boşanma sebebidir. Eşe yöneltilen hayata kast eyleminin boşanma dışında; aile hukuku, borçlar hukuku, miras hukuku ve ceza hukuku ile yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. Bu bağlamda“hayata kast boşanma sebebi”çeşitli açılardan incelenmesi gereken önemli bir konudur. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel hatları ile“boşanma”incelenmiştir. Bu bölümde mukayeseli hukukta boşanma ve Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenmiş olan“hayata kast”boşanma sebebi dışındaki özel ve genel boşanma sebepleri genel hatları ile incelenmiş, boşanma sebepleri uygulamaya ilişkin örneklerle somutlaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ev içi şiddet ve bu şiddetle mücadele, boşanma sebebi olarak hayata kastın tarihsel gelişimi, kapsamı ve şartları, diğer boşanma sebepleri ile ilişkisi, hayata kast eyleminin özel hukuk yaptırımları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümde ise hayata kast sebebiyle boşanma davalarında“uygulamadaki bazı usul sorunları”ayrıntılı olarak incelenmiştir.“Hayata kast sebebiyle boşanma”başlıklı çalışma, konuya ilişkin değerlendirmelerin, görüşlerin ve önerilerin yer aldığı sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Attempt against life”is a special and absolute ground for divorce regulated under Article 162 of the Turkish Civil Code. Apart from divorce, the act of intent to kill directed against the spouse has a close relationship with family law, law of obligations, law of inheritance and criminal law. In this context,“Divorce By Reason Of ”Attempt Against Life“ is an important issue that should be analyzed from various perspectives. Our study consists of three parts. In the first part of the study, ”divorce“ is analyzed in general terms. In this part, divorce in comparative law and the special and general grounds for divorce other than ”Attempt against life“, which is regulated in the Turkish Civil Code, are examined in general terms, and the grounds for divorce are concretized with practical examples. In the second part of the study, domestic violence and combating this violence, the historical development, scope and conditions of ”Attempt against life“ as a ground for divorce, its relationship with other grounds for divorce, and the private law sanctions of ”Attempt against life“ are examined. In the third and final part of the study, ”some procedural problems in practice“ in divorce cases based on ”Attempt against life“ are examined in detail. The study titled ”Divorce on the grounds of attempt against life" is concluded with a conclusion section containing evaluations, opinions and suggestions on the subject.