Geçici koruma statüsündeki Suriyelilere yönelik Türkiye'de uygulanan sosyal politikalar
Social policies implemented in Türkiye for Syrians under temporary protection status
  1. Tez No: 936866
  2. Yazar: CEM DOĞRUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geçmişten günümüz ekonomik, siyasi, dini, sosyal ve etnik nedenlerle bir çok ulusal ve uluslararası göç meydana gelmiştir. Göç kavramı, Türkiye'nin değişmeyen ve önemli gerçeklerinden biri olmuştur. İç savaş ve ardından yaşanan kargaşa nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyeliler, Türkiye tarafından misafir yaklaşımıyla karşılanmış ve Türk Dış Politikasında da açık kapı politikası benimsenmiştir. Ancak savaş ve kargaşa ortamının beklenenin çok üzerinde sürmesi ve uzun yıllara yayılması, Suriye'den göç eden nüfusun ciddi rakamlara ulaşmasıyla sonuçlanmıştır. Türkiye'nin olayların hemen akabinde sergilediği misafir yaklaşımı, sürecin uzaması ve göç edenlerin sayısının artmasının ardından, zaman içerisinde, sosyal ve politik tedbirlere dönüşmüştür. Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti olarak beşeri kaygılarla açık kapı politikası izlenmiş olsa da, 2011 yılından bu yana süren süreçte, çeşitli alternatifler üretmek suretiyle, Suriyelilerin entegrasyonuna yönelik çözümler aranmaya başlanmıştır. Bu amaçla Türkiye'nin Suriyelilere yönelik kısa ve uzun vadede alması gereken tedbir ve uygulaması gereken politikaların hayata geçirmesi konularında öngörülerde bulunulmuştur. Türkiye'nin son 15 yılına hem komşu devletlerle, hem küresel güçlerle hem de başta Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler olmak üzere, uluslararası örgütlerle ilişkilerinde gündemi teşkil eden bu konunun tartışılması ve entegrasyonu da içerecek şekilde ele alınması oldukça önemlidir. Bu çalışma nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmış olup, kullanılan tüm kaynaklar doktora ve yüksek lisans tezleri, konu hakkında kitaplar ve hakemli dergilerde yayımlanan makalelerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many national and international migrations have occurred from past to present due to economic, political, religious, social and ethnic reasons. The idea of migration has been always an important fact for Turkey. Syrians, who had to leave their country due to the civil war and the ensuing turmoil, were welcomed as guests by Turkey and an open door policy was adopted in Turkish Foreign Policy. However, the fact that the environment of war and turmoil lasted much longer than expected and spread over many years resulted in the population migrating from Syria reaching serious numbers. Turkey's guest approach, which it displayed immediately after the events, has been transformed into social and political measures over time, following the prolongation of the process and the increase in the number of migrants. Although the Republic of Turkey has pursued an open door policy with humanitarian concerns, in the process that has been going on since 2011, solutions have been sought for the integration of Syrians by producing various alternatives. For this purpose, predictions have been made on the measures that Turkey should take in the short and long term for Syrians and the realisation of the policies that should be implemented. It is very important to discuss this issue, which has been on the agenda of Turkey's relations with neighbouring states, global powers and international organisations, especially the European Union and the United Nations, in the last 15 years, and to address it in a way that includes integration. This study was conducted using quantitative research methods and all sources used were obtained from doctoral and master's theses, books on the subject and articles published in refereed journals.