Çalışan bireylerde gelişen ve sabit zihniyet anlayışının psikolojik sağlamlığı yordayıcı rolü
The predictive role of growth and fixed mindset in psychological resilience in working individuals
  1. Tez No: 936877
  2. Yazar: SEHER DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bireyin yeteneklerinin değişmesinin mümkün olmadığına inanan düşünce anlayışı sabit zihniyeti, yeteneklerin geliştirilebilir ve değiştirilebilir olduğuna inanan düşünce anlayışı ise gelişen zihniyetini ifade etmektedir. Psikolojik sağlamlık, bireyin zorluklar dayanıklılığını ve uyum yeteneğini tanımlayan bir kavramdır. Sabit ve gelişen zihniyetin psikolojik sağlamlık üzerindeki yordayıcı rolünü araştıran bu tez, gelişen zihniyetin psikolojik sağlamlıkla pozitif bir ilişki içinde olduğunu, yani gelişen zihniyetin yüksek psikolojik sağlamlıkla ilişkilendirildiğini öne sürmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki iş yaşamında aktif olan bireylerin gelişen ve sabit zihniyet anlayışının psikolojik sağlamlılıkları üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmanın evreni 20-65 yaş aralığındaki çalışan bireyler olup araştırmaya 256 kişi katılmıştır. Katılımcılara,“Sosyodemografik Bilgi Formu, Zekaya Yönelik Örtük İnançlar, Kişiliğe Yönelik Örtük İnançlar, Cannor-Davidson Psikolojik Sağlamlılık Ölçeği Kısa Formu ve Kısa Psikolojik Sağlamlılık”ölçekleri uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirliği ölçmek için Croanbach Alpha değerine bakılmış ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Verilerin dağılımının normallik sınaması için çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Veri analizinde Pearson Korelasyon Katsayısı, Bağımsız Örneklem T Testi, ANOVA, Post-Hoc Tukey Testi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Katılımcıların %54,7'si kadın, %45,3'ü erkektir olup yaş ortalamaları 34,55 olarak hesaplanmıştır. Gelişen zihniyetin psikolojik sağlamlık üzerinde anlamlı düzeyde pozitif bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mindset that believes that it is not possible to change an individual's abilities refers to the fixed mindset, while the mindset that believes that abilities can be developed and changed refers to the developing mindset. Psychological resilience is a concept that defines an individual's resilience and adaptability to difficulties. This thesis investigates the predictive role of fixed and growth mindset on psychological resilience and argues that growth mindset has a positive relationship with psychological resilience, growth mindset is associated with high psychological resilience. The purpose of this study is to examine the predictive role of growth mindset and fixed mindset on psychological resilience of individuals who are active in business life in Turkey. The population of the study was working individuals between the ages of 20-65 and 256 people participated in the study.“Sociodemographic Information Form, Implicit Beliefs about Intelligence, Implicit Beliefs about Personality, Cannor-Davidson Psychological Resilience Scale Short Form and Short Psychological Resilience”scales were applied to the participants. In order to measure the reliability of the scales used in the study, Croanbach Alpha value was examined and it was concluded that they were reliable. Skewness and kurtosis coefficients were examined for the normality test of the distribution of the data and it was concluded that the data were normally distributed. Pearson Correlation Coefficient, Independent Sample T Test, ANOVA, Post-Hoc Tukey Test and Simple Linear Regression Analysis were used in data analysis. 54.7% of the participants were female, 45.3% were male, and their average age was calculated as 34.55. It was found that developing mindset has a significant positive relationship with psychological resilience.