İnflamatuar optik nörit tanısı ile takip edilen hastaların klinik ve demografik verilerinin incelenmesi
Review of clinical and demographic data of patients followed up with inflammatory optic neuritis diagnosis
- Tez No: 936878
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Optik nörit, çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar geniş bir yaş aralığında ortaya çıkabilmektedir. Optik nörit olguları, nöroloji polikliniklerine görme kaybı ile başvuran hastaların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Optik nörit, idiyopatik olarak ortaya çıkabileceği gibi, bazen demiyelinizan hastalıkların bir parçası veya öncüsü olabilmektedir. Bu çalışmada, optik nörit tanısı ile başvuran ve takip edilen hastaların etiyolojik alt gruplarının belirlenmesi, tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi, hastaların demografik, klinik ve radyolojik özelliklerinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniğinde Ekim 2016 – Mart 2024 tarihleri arasında ilk optik nörit atağı takip edilen hastaların bilgileri, hastane otomasyon sisteminden ardışık olarak eksiksiz bir şekilde temin edildi. Hastaların otomasyon sistemindeki kayıtları, demografik verileri, laboratuvar sonuçları, klinik özellikleri, radyolojik görüntüleme sonuçları ve tedavi yanıtları incelendi. İncelenen veriler tanısal alt gruplara ayrılarak karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza ilk defa optik nörit atağı geçiren 55 hasta dahil edildi. Çalışmamızdaki hastaların 42'sinin (%76,4) kadın ve 13'ünün (%23,6) erkek olduğu izlenmektedir. Çalışmamızdaki tüm hastalara ait yaş ortalaması 31,8 olarak, erkek hastalara ait yaş ortalaması 36,3 olarak, kadın hastalara ait yaş ortalaması ise 30,4 olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızdaki 45 (%81,8) hastada unilateral optik nörit, 10 (%18,2) hastada ise bilateral optik nörit görüldüğü saptanmıştır. Çalışmamızda 26 (%47,3) hastanın MS tanısı aldığı, 16 (%29,1) hastanın idiyopatik optik nörit tanısı aldığı, 12 (%21,8) hastanın MOGAD tanısı aldığı ve 1 (%1,8) hastanın da NMO tanısı almış olduğu izlenmektedir. Çalışmamızda MS tanısı alan 26 hastanın 24'ünde (%92,3) unilateral göz tutulumu saptanmıştır. İdiyopatik optik nörit tanısı alan 16 hastanın 15'inde (%93,8) unilateral göz tutulumu olduğu saptanmıştır. Gruplar arasındaki dağılımsal farklılık MS ve idiyopatik optik nörit tanısı alan hastalar için unilateral göz tutulumu açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (χ² , p= 0,001). Çalışmamızda MOGAD tanısı alan 12 hastanın 7'sinde (%58,3) papilödem saptanmıştır. İdiyopatik optik nörit tanısı alan 16 hastanın 9'unda (%56,3) papilödem saptanmıştır. Gruplar arasındaki dağılımsal farklılık MOGAD ve idiyopatik optik nörit tanılı hasta gruplarında papilödem varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (χ², p=0,049). Çalışmamızda tanısal gruplar arasındaki oküler ağrı saptanma oranlarındaki dağılımsal farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (χ², p=0,544). Çalışmamızda MS tanısı alan 26 hastanın 21'inde (%80,8) beyin MRG'de anlamlı görüntüleme bulgusu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Optic neuritis can occur across a wide age range, from childhood to old age. Cases of optic neuritis constitute a significant proportion of patients presenting to neurology outpatient clinics with vision loss. While optic neuritis can be idiopathic, it may also be a component or a precursor of demyelinating diseases. This study aims to classify the etiological subgroups of patients diagnosed with and followed up for optic neuritis, evaluate their treatment responses, and retrospectively analyze their demographic, clinical, and radiological characteristics. Materials-Methods: The patient information recorded in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Neurology Clinic between October 2016 and March 2024 for the first optic neuritis attack was obtained completely and consecutively from the hospital automation processes. The patients' records in the automation system, demographic data, laboratory results, clinical features, radiological imaging results and treatment responses were examined. The examined data were divided into diagnostic subgroups and combined and evaluated. Results: A total of 55 patients who experienced their first episode of optic neuritis were included in our study. Among these patients, 42 (76.4%) were female and 13 (23.6%) were male. The mean age of all patients was calculated as 31.8 years; the mean age was 36.3 years for male patients and 30.4 years for female patients. Unilateral optic neuritis was observed in 45 patients (81.8%), whereas bilateral optic neuritis was observed in 10 patients (18.2%). In terms of diagnosis, 26 patients (47.3%) were diagnosed with multiple sclerosis (MS), 16 patients (29.1%) with idiopathic optic neuritis, 12 patients (21.8%) with MOG antibody-associated disease (MOGAD), and 1 patient (1.8%) with neuromyelitis optica (NMO). Among the 26 patients diagnosed with MS, unilateral ocular involvement was present in 24 (92.3%). Similarly, 15 of the 16 patients (93.8%) diagnosed with idiopathic optic neuritis had unilateral involvement. The distributional difference in unilateral involvement between patients with MS and idiopathic optic neuritis was found to be statistically significant (χ², p=0.001). Papilledema was observed in 7 of the 12 patients (58.3%) diagnosed with MOGAD and in 9 of the 16 patients (56.3%) with idiopathic optic neuritis. The distributional difference in the presence of papilledema between the MOGAD and idiopathic optic neuritis groups was statistically significant (χ², p=0.049). The distributional difference in the presence of ocular pain among the diagnostic groups was not statistically significant (χ², p=0.544). Significant imaging findings on brain MRI were detected in 21 of the 26 MS patients (80.8%).