Organizational resilience and financial performance of firms: Case of SMEs in the Souss Massa region
Örgütsel esneklik ve firmaların finansal performansı: Souss Massa bölgesindeki KOBİ'ler örneği
  1. Tez No: 936886
  2. Yazar: HIBA AADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kriz, güvencesizlik, kırılganlık, türbülans... Günümüz ortamında hüküm süren atmosferi tanımlamak için güzel terimler. Stratejik beceriler ve operasyonel etkinlik, ortamın uzun dönemler boyunca istikrarlı olduğu zamanlarda şirketlerin ihtiyaçlarını karşılarken, örgütsel güvenilirlik ve kriz yönetimi üzerine yapılan son çalışmalar, bu yüksek türbülans dönemleriyle karşı karşıya kalan kuruluşların ihtiyaç duyduğu tüm cevapları sağlamamaktadır. Organizasyonel esneklik umut verici bir bakış açısı sunmaktadır. Tehlikelere doğrudan karşı çıkmak yerine, krizlerin kırılganlıkların birikiminden ve bu kırılganlıkların göz ardı edilmesinden kaynaklandığını kabul ederek krizleri öngörmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, kurumsal dayanıklılık ile toplumsal dayanıklılığın geliştirilmesi arasında içsel bir ilişki olduğundan, kuruluşların dayanıklılıklarını geliştirmeleri çok önemlidir. Bu araştırma bu vizyon doğrultusunda Souss Massa bölgesindeki KOBİ'lerin dayanıklılığına odaklanmaktadır. Bu çalışmayı gerçeğe dönüştürmek için dayanıklılığı ölçmeye yönelik metodolojik bir araç geliştirilmiş ve bölgedeki KOBİ'lerden oluşan bir örnekleme bir anket gönderilmiştir. Tezimiz, Fas literatüründeki bir boşluğu doldurarak, kurumsal dayanıklılığa katkıda bulunan finansal yöne, yani finansal performansa odaklanarak önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu katkıları bir araya getirerek, bu tez kuruluşların finansal güçlü ve zayıf yönleri hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Bu farkındalık, kuruluşların dayanıklılık konusunda proaktif bir yaklaşım benimsemelerini, krizlerin üstesinden gelmelerini, değişimi kolaylaştırmalarını ve sektörlerinde kendilerini avantajlı bir şekilde konumlandırmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Crises, precariousness, vulnerability, turbulence... These eloquent terms depict the prevailing atmosphere in the current environment in which we operate. While strategic competencies and operational efficiency once adequately met the needs of businesses during stable periods, recent research on organizational reliability and crisis management does not provide all the necessary answers for organizations facing periods of intense turbulence. Organizational resilience offers a promising perspective. Rather than directly opposing unforeseen events, it aims to anticipate crises by recognizing that they result from the accumulation of fragilities and the ignorance of vulnerabilities. Therefore, it is crucial for organizations to develop their resilience as there exists an intrinsic relationship between organizational resilience and the improvement of community resilience. This research aligns with this vision and focuses on the resilience of SMEs in the Souss Massa region. To concretize this study, a methodological tool for measuring resilience was developed, and a survey was sent to a random of SMEs in the region. Our thesis presents significant contributions by addressing a gap in the Moroccan literature, emphasizing the financial aspect, specifically financial performance, which contributes to organizational resilience. By consolidating these contributions, this thesis provides essential information on the financial strengths and weaknesses of organizations. This awareness will enable organizations to adopt a proactive approach to resilience, overcome crises, facilitate change, and gain a competitive advantage in their sector.